We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Şekersiz Besinler Kalorisiz midir?

Şekersiz Besinler Kalorisiz midir?

Öncelikle hiç bir besin kalorisiz değildir; kalorisi çok düşük olan besinler vardır. Şekersiz besinler de düşük kalorili ve sağlıklı olarak düşünülmektedir. Ancak gıdalardaki kalorinin tek kaynağı şeker değildir. Bazı şekersiz gıdalar yüksek miktarda yağ içerebilmekte ve yüksek kalorili olabilmektedir. Sağlıklı bir beslenme planında amacımız çok düşük kalorili beslenmek değil; her besin grubundan doğru porsiyonlarda tüketmektir. Tabii ki zayıflama diyetlerinde düşük kalorili besinler bize yardımcı olur. Ancak her düşük kalorili besin sağlıklı değildir; örneğin şekersiz kola çok düşük kalori içerse de sağlıksız ve önermediğimiz bir içecektir. Diyetimizdeki şeker tüketimini azaltmak için şekersiz paketli ürünleri sık sık ve fazla miktarlarda tüketmek doğru değildir. Örneğin son zamanlarda revaçta olan unsuz şekersiz kekler gibi. Bu kekler evet şeker ve un içermez ama içerisinde bol miktarda tereyağı, krema, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler bulunmaktadır. Dolayısıyla yağ ve kalori içeriği çok yüksek olan bir tatlı çeşididir. Yani şekersiz olan bu kek, şekerli bir keke göre daha bile fazla kalori içerebilmektedir. Bu gibi durumlarda en kurtarıcı yöntem etiket okumak ve porsiyon kontrolüdür. Etiketleri doğru okuyarak, ona göre tüketmek iki önemli fayda sağlıyor: İlk olarak ileride oluşabilecek hipertansiyon, diyabet, obezite gibi sağlık sorunlarından korurken; ikinci olarak zaten sağlık sorunu olan kişilerin hastalıklarını olumsuz etkileyecek bir beslenme şeklinden uzaklaşması sağlanıyor.

Marketlerde raflarda şekersiz yazısıyla masum görünen ürünler aslında birer canavar olabilirler. Etiket okuma alışkanlığı ile ürünü içeriğine göre seçmeliyiz. Ayrıca paketli bir besindeki şeker içeriğinin etikette sadece şeker olarak bulunmayabiliyor. Etikette; yarı beyaz şeker, rafine şeker, şeker çözeltisi, invert şeker şurubu, glukoz şurubu, susuz dekstroz, fruktoz şurubu, mısır şurubu, maltoz şurubu ve ham kamış şekeri gibi ibareler de o üründe şeker olduğunun bir göstergesidir.

Meyve şekeri ile yapılan rafine şekersiz kek veya tatlıları tüketirken onlarında kalorili olduğunu unutmayıp doğru porsiyon kontrolü ile tüketilmesi gerekmektedir.