We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

SINAV HAFTASINDA NASIL BESLENELİM?

SINAV HAFTASINDA NASIL BESLENELİM?

 

 

Sınav haftasında en çok merak edilen sorular arasında besinlerin dikkat ve konsantrasyon üzerine etkileri neler?

Yetersiz beslenen kişilerin iyi beslenen bireylere oranla daha az duyarlı olduğu yapılan çalışmalar ile kabul edilmiştir. Demir eksikliği anemisi gibi bazı spesifik besin ögelerinin eksikliği dikkati azaltır ve problem çözme becerisini kötüleştirir.

Özellikle kahvaltı tüketimi de kişinin dikkati ve katılımı ile doğru orantılı olarak bulunmuştur.

Ek olarak yapay tatlandırıcı ve renklendiriciler, şeker, bozulmuş yağ asidi gibi diyetsel faktörler dikkat dağınıklığına sebebiyet vermektedir.

Bunların aksine balık, ceviz, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, maydanoz ve yeşil biber dikkat ve konsantrasyon üzerinde artırıcı etkiye sahiptir.

Peki sınavdan bir gün önce beslenme düzeninde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Normalde tüketilen besinlerin dışarısına çıkarak çok daha farklı bir beslenme sistemi yaratmak çok doğru değil. Vücutta gaz ve şişkinliğe neden olan besin maddelerinden kaçınmak bu günlerde önemli. Ayrıca dışarıdan yemek yememek de dikkat edilmesi gereken bir konu. Özellikle tavuk ve mayonez gibi sıcakta çabuk bozulan yiyecekleri dışarıdan tüketmemeleri gerekiyor. Ek olarak, çok fazla çay, kahve ve kola içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa neden olabilir. Bu içeceklere de dikkat etmekte yarar var.

Özellikle sabahları odaklanma problemi yaşayanlar ve uykusu bir türlü açılamayanlar için dikkati toplamalarını sağlayacak besinlerden de biraz bahsetmek istiyorum.

Sabahları tüketime uygun olabilecek, dikkat ve konsantrasyonu artırabilen besinlere ceviz, zeytinyağı, maydanoz ve yeşil biberi örnek verebilirim. Ayrıca yumurta, süt, peynir ve tam tahıllı ekmek ile yapılan kahvaltılar da bu konuda destekleyici olabilir.

Sınav akşamında hem sakinleştiren hem de daha verimli uyumayı sağlayan bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Mesela 1 fincan papatya, melisa ya da ıhlamur gibi bitki çayları tüketilebilir.

Sınavdan önce genellikle ‘Çikolata veya şeker tüketilmeli’ gibi bir algı var. Sınav öncesi tatlı ihtiyacı neden oluşuyor? Çikolata gibi tatlı besinler tüketmenin nasıl bir etkisi olur? Tatlı ve açlık krizlerini önlemek için sınav günü neler yapılmalı? Gibi sorulara da cevap vermek isterim.

Artan stresle beraber, kişinin kendini rahatlatma ihtiyacından dolayı çikolata gibi yüksek şekerli gıdaları yeme isteği doğabiliyor. Yapılan en büyük hata; sınav öncesi ve esnasında çikolata, şekerleme gibi basit şeker tüketimidir. Zira bu yiyecekler kan şekerini hızla yükselttiği gibi hızla da düşürmesi konsantrasyonu azaltabiliyor. Bunların yerine kahvaltıda tam buğday ekmeği veya kepekli bir ekmek tüketmek veya da sınav öncesi az tuzlu bir bisküvi tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Sınav döneminde mutlaka tüketmeniz gereken beş besin…

Yumurta, balık, süt ve türevleri, et, sebze-meyveler konsantrasyon ve motivasyon arttırıcı etkileri sahiptirler. Bundan dolayı bu 5 besini özellikle tüketmenizi tavsiye ederim.

Sınav döneminde asla tüketmemelisiniz dediğiniz beş besin…

Özellikle gaz yapıcı özellikte besinleri tüketmemenizi öneririm. Bu besinlere örenk olarak brüksel lahanası, kuru fasulye, nohut, erik, çilek diyebiliriz.