We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Sağlıklı Akciğerler İçin Bu Besinleri Mutlaka Tüketin

Sağlıklı Akciğerler İçin Bu Besinleri Mutlaka Tüketin

 

 

 

Sağlıklı akciğerler için düzenli fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı beslenmek, bol su içmek, sigara ve nargile gibi tütün ürünlerini kullanmamak ve bu ürünlerin içildiği ortamlarda bulunmamak, havası temiz ve tozsuz ortamlarda bulunmak oldukça önemli.

Covid-19 pandemisiyle birlikte önemini daha çok anladığımız akciğerlerimizin sağlığı için beslenmemizde mutlaka bulundurmamız gereken besinleri sizler için sıraladım.

 

Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Aktif bileşeni olan kurkumin, akciğer sağlığına olan olumlu etkileriyle birçok araştırmada karşımıza çıkmaktadır. Yapılan bir çok çalışma, zerdeçalın karabiber ile birlikte kullanıldığında daha fazla anti-inflamatuar etki gösterdiğini belirtmektedir.

Zerdeçalı mutfağınızda daha sık kullanmaya çalışın; ve tabi karabiber ile!

 

Biber

Sigara içen kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada yüksek C vitamini alımı olan kişilerin, C vitamini alımı düşük olanlardan daha iyi akciğer fonksiyonlarına sahip olduğuna dikkat çekmektedir.

 

Güçlü bir antioksidan görevi gören, suda çözünür bir vitamin olan C vitamininin en zengin kaynaklarından biri biberdir. Kırmızı, yeşil fark etmeksizin farklı biber çeşitlerini salatalarınızda, ana ve ara öğünlerinizde bulundurmaya özen gösterin.

 

Mor lahana

Hem posa içeriği hem de antioksidan içeriği çok yüksek olan mor lahana  akciğer dostu besinlerden! Mor lahana, renginden de anlaşıldığı gibi içerisinde fazla miktarda antosiyanin bulundurur. Antosiyanin, mor rengi veren pigmenttir ve inflamasyonu önlemede olumlu etkiler gösterir. Yapılan birçok çalışma, yüksek antosiyanin alımı ile akciğer fonksiyonlarında olumlu etkiler olduğunu vurgulamaktadır.

Mor lahanayı salatalarınızda, ana ve ara öğünlerinizde mevsiminde bol bol kullanmaya çalışın.

 

Zeytinyağı

Yapılan bir araştırmada, zeytinyağı tüketimi fazla olan kişilerin astım olma riskinin daha az olduğu gösterilmektedir.

Zeytinyağı, polifenoller ve E vitamininden zengin olup güçlü bir anti-inflamatuar etkidedir.

Akdeniz diyeti, yüksek miktarda zeytinyağı içermesiyle dikkat çeken bir beslenme şeklidir. KOAH ve astımı olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada akdeniz diyeti ile beslenmenin akciğer fonksiyonlarına olumlu etkiler gösterdiğini belirtilmektedir.

 

Yoğurt

Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan yoğurt, akciğer sağlığımız için gerekli olan birçok minerali de bünyesinde içerir. Bunlar en başta kalsiyum, fosfor, potasyum, ve selenyumdur.

Bilimsel çalışmalarda, yüksek kalsiyum alımına sahip kişilerin KOAH riskinin %35 oranında azalabildiğine dikkat çekilmiştir.

Yoğurdu ara ve ana öğünlerinizde mutlaka tüketmeye çalışın. Tüketilecek miktarlar kişinin ihtiyaçlarına göre değişir.

 

Elma

Antoksantin pigmentinden zengin olan elma, birçok flavonoidi ve C vitaminini içeren vücudumuzda antioksidan etki gösteren bir meyvedir. Tüm bu özelliklerinden dolayı akciğerlerimizin sağlığı için çok özeldir.

Lif tüketimi akciğer sağlığı için son derece önemlidir. Daha fazla lif tüketen kişilerin, daha az lif tüketenlere göre daha iyi akciğer fonksiyonlarına sahip olduğu görülmüştür.

Yapılan araştırmalarda, haftada 5 ve daha fazla elma yemek, daha güçlü akciğer fonksiyonu ve daha düşük KOAH geliştirme ve akciğer kanseri riski ile ilişkilidir.

 

Sağlıklı akciğerler ve güzel günler dilerim…

 

Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER