We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Programı Nasıl Olur?

En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Programı Nasıl Olur?

Aslında çok hızlı kilo vermek önerdiğimiz bir kilo verme şekli değildir. Sağlığınızı riske atabilir. Hızlı kilo verdiren diyet dediğimiz şok diyetler kısa sürede mucizeyi vaat eder. Bu diyetler genel olarak aşırı kalori kısıtlamasına dayanan ve ticari kaygılar gözetilerek oluşturulan programlardır. Şok diyetler malnutrisyona yol açıp bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Ani kalori alımı düşüşleri vücudunuzda meydana getirdiği stres ortamı ile beraber metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olabilir. Yavaşlama ile beraber vücudunuz yağ depolarını korumak için kas kütlenizi yakıt olarak kullanabilir. Bu da yağ yerine kas kaybına sebep olur. Bütün bu nedenlerle popüler veya mevsimsel şok diyetleri değil, bilimsel veriler doğrultusunda oluşturulmuş yaşam boyu sürdürülebilecek sağlıklı beslenme programlarını uygulamak oldukça önemlidir. Kilo verme diyetleri mutlaka bir diyetisyen tarafından kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Bu şekilde sağlıklı ve kalıcı kilo vermek mümkün olur. Kişiye özel hazırlanmış diyetlerde birey olması gereken şekilde kilo verir. Ortalama 1 ayda 4-5 kilo verme hedefimiz olur, çok daha hızlı verilen kilolar sağlıklı ve kalıcı olmayabilir. Verilen kilonun yağ dokusu ağırlıklı olmasını istiyoruz bunun için de düzenli olarak ölçümler yapıyoruz ve beslenme planını buna göre oluşturuyoruz. Mucize bir diyet yoktur, sağlıklı beslenme ve dengeli öğünler zaten ideal kilomuza ulaşmamıza destek olur.

Diyet programları parmak izi kadar özel olmalıdır. Sizin yaşam tarzınıza uygun en doğru beslenme programı planlanmalıdır. Bu programlar kişinin yaş, boy, kilo, cinsiyet, yaşam koşulları, çalışma şartları göz önünde bulundurularak ve kişinin uygulayabileceği kendisi için en ideal beslenme programı hazırlanmalıdır. Kişiye göre değişebilen programlar genelde 3 ana 2 ara öğün şeklinde planlanabilir. Ara öğün yapımı kişinin uzun süre açlık sonrası öğünlere saldırarak fazla kalori almasını engeller. Kilo vermede önemli olan vücudu yıpratmadan sağlıklı bir şekilde kilo kaybını sağlamaktır. Yine miktarları kişiden kişiye değişmekle birlikte listelerde çeşitlilik çok önemlidir. Et, süt , yoğurt, kefir, yumurta, balık, kuruyemiş, sebze ve meyve gibi lif, vitamin ve mineralden zengin besin grubu listelerin olmazsa olmazıdır. Sağlıkla kilo verebilmek için mutlaka bir diyetisyen yardımı alınmalıdır.