We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Shirataki Noodle (Eriştesi)

Shirataki Noodle (Eriştesi)

Shirataki noodle ya da shirataki eriştesi ismini ilk defa duyup, denemek istiyor olabilirsiniz. Biz sizin için ın shirataki noodle faydaları nelerdir? Nasıl pişirilir? Yan etkileri var mıdır? Hepsini araştırdık. Shirataki noodle yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yarı saydam, jelatinimsi erişte Asya konjac yam bitkisinin toz kökünden yapılır ve anavatanı Japonya’dır. Genellikle glikomannan adı verilen oldukça çözünür, sindirilemez bir liften oluşan shirataki erişte neredeyse kalorisizdir.

İnsanlar genelde shirataki noodleın ağır kokusu ve kauçuk tadından dolayı kolay kolay tüketemiyorlar. Fakat balığa benzer kokusu iyi durulandığında azaltılabiliyor. Yağsız yapıldığı takdirde daha lezzetli olduğu da belirtiliyor. 100 gram shirataki de sadece 1 gram karbonhidrat olduğu için FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) ambalaj üzerine ‘0 kalori’ yazılmasına izin vermiştir.

Shritaki Noodle Faydaları

   Yapılan bir çalışma, shirataki eriştede bulunan glukomannan adlı çözülebilir lifin kilo vermeye ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Glukomannanın başlıca yararları şunlardır:

 • Çözünür liftir, kalorisi de çok düşüktür ve tüketilen gıdaların enerji / ağırlık oranını düşürür.
 • Birkaç mekanizma ile doymayı teşvik ettiği gösterilmiştir. Daha uzun tokluk sağladığı belirtilmiştir.
 • Sindirimi yavaşlatır. Böylece doyma hissini arttırır.
 • Karbonhidrat emilimini engeller ve kan şekeri parametrelerini iyileştirir (kan şekeri seviyelerini düşürür).
 • Yağ ve protein emilimini azaltır.
Shirataki Noodle Yan etkileri

Aynı çalışma, glukomannanın potansiyel yan etkilerinin az olduğunu göstermektedir.

 • Şişkinlik, gaz ve hafif ishal gibi küçük mide-bağırsak şikayetlerine neden olabilir. Bu şikayetlerin olması halinde, porsiyon küçültülebilir.
 • Oral yani ağızdan alınan ilaçların biyoyararlanımını azaltabilir. İlaç ve takviyeleri shirataki erişte ile almaktan kaçınmalısınız. İlacı shirataki erişte yemeğinden 1 saat önce veya 4 saat sonra alınmalıdır.
 • Büyük miktarda su emen glukomannan tabletleri kullananlarda yemek borusu, boğaz veya bağırsak tıkanıklığı vakaları olmuştur. Tabletlerin, su içeren shirataki erişte ile aynı olmadığını ve bu riski doğurmayacağına dikkat edin.
 • Besin olmadığı için glukomannan içeren ürünleri aşırı kullanmayın. Beslenmenizin büyük çoğunluğu gerçek yiyeceklere odaklanmalıdır.
Shirataki Erişte Nasıl Pişirilir?

   Tadı gerçek makarna gibi olmadığından en iyi yol onu normal makarna yemeği gibi tüketmektense sebze, et yemeklerine ve peynir gibi diğer maddelere küçük miktarlarda karıştırmaktır. Baharat, sarımsak, zencefil ve diğer katkı maddelerinin eklenmesi lezzetlerini arttırmaya, tadını iyileştirmeye yarayabilir.

En İyi Sonuç İçin:
 1. Erişte haşlanılır ve suyunun tamamı boşaltılır. Erişte geniş bir elek içine yerleştirilir ve akan suyun altında iyice yıkanır.
 2. Kaynayan suyla bir başka tencereye aktarılıp 2-3 dakika pişirilir. Bu aşama, hoş olmayan kokuyu gidermek için önemlidir.
 3. Makarna suyu boşaltılıp yağ veya herhangi bir sıvı olmadan sıcak bir tencereye koyulur. Yaklaşık 10 dakika boyunca orta yüksek ısıda kızartılır. Çok fazla buhar oluşur ve zaten elde etmek istenilen şey budur -shiratakiyi kurutmadan mümkün olduğunca fazla su çıkarmak-. Çok kuru kalırsa, porsiyonu önemli ölçüde azalır. Bunu önlemek için eriştelerin çevrilmesi gerekir. Bu adımlar önemlidir.
 4. Sonra bir kaba alınıp karıştırılır.
TÜKETİM TAVSİYESİ

Hızlı bir garnitür için, ambalaj talimatlarına göre shirataki erişte hazırlayın, ardından hazır pesto ve yarıya bölünmüş cherry domatesleri üzerine koyun.

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz  için sosyal medyadan yazabilir veya buradan yorum bırakabilirsiniz. Renkli günler dileriz!

Unutmadan online diyet hakkında bilgi almak için tıklayın.