We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Z Kuşağı ve Z Kuşağı Diyeti

Z Kuşağı ve Z Kuşağı Diyeti

Z kuşağı ve Z kuşağı diyeti nedir? Doğum yıllarına göre olan dönemlerin en sonunda olan Z kuşağı, aslında hala tamamlanmadı. Günümüzde bulunan genç bireyleri içine alan bu kuşak oldukça yeni bir jenerasyonu oluşturuyor. Son kuşak olan Z kuşağının ilerisinde oluşacak yeni jenerasyonun, 10 yıl içerisinde belirleneceği söyleniyor. Z Kuşağı 2000 yılı ve sonrasında doğan bireylerden oluşuyor.

Jenerasyonlar kıyaslandığında kişisel davranışlar, karakteristik özellikler arasında farklılık olmaktadır. Bu farklılıklar kesin çizgilerle belirlenmemiş olsa bile araştırmalar bazı özelliklerin ön plana çıktığını gösteriyor. Beslenme şekli ve yenilen yiyeceklerin yıllar arasında değişiklik gösterdiği görülmektedir. Z kuşağı ve Z kuşağı nedir diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınz. Eğer X kuşağına veya Y kuşağına aitseniz, diyetleri ve açıklamaları okumak için linke tıklayabilirsiniz.  Z kuşağına dahil olan bireyler bu yazı da çevreyi ve yaşıt arkadaşlarınızın davranışlarını fark edebilmeniz, beslenme ortamınızı daha iyi anlayabilmeniz için çok faydalı olacak. Z kuşağı ve Z kuşağı diyeti nedir?

Z KUŞAĞI NEDİR?

2000 yılı ve sonrasında doğanlar, Z kuşağı dönemine dahil olmaktadır. Bu kuşakta olan bireyler teknolojik çağda doğup, büyüdükleri için kuşaklar arasında teknolojiyle en çok temas eden dönem olmuştur. Bu yüzden Z kuşağına aslında internet kuşağı da denilmektedir. Diğer bir adı, her daim çevrim içi kuşağıdır. Günümüz gençlerinin telefon ve internetle olan ilgisi düşünüldüğünde gerçekten her daim çevrim içi ismi oldukça uyumlu oluyor.

Z KUŞAĞI KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ

Yeni bir kuşak olduğu için özellikler çok fazla anlaşılamamakla birlikte öngörüler yapılmıştır. Bu kuşağa ait bireyler aşırı bireyselleşme ve yalnızlık yaşayacak kuşak olarak da tanımlanmaktadır. Tarihsel olarak teknoloji deneyimleri çok daha farklıdır ve bu yüzden diğer kuşaklardan ayrılmaktadır. Sosyolojik anlamdaki tecrübeleri daha sanal ortam ve teknoloji içerisinde, farklı kültürlerle etkileşimle olmaktadır. Bu yüzden daha yaratıcı, hakları savunucu, farkındalığı artmış bireyler olduğu öngörülmüştür.

Z KUŞAĞI VE İŞ HAYATI

2000 yılı ve sonrasında doğmuş olan bireyler çalışma hayatında olmadıklarından net bir şekilde iş hayatındaki yönleri açıklanamamış ancak tahmin edilmiştir. Z kuşağı bireyleri çalıştıkları şirket, kurum veya markalara karşı sadakatsiz, azimli ve hırslı olmayan, kolay vazgeçebilen ve memnun kalamayan bireyler olacağı söylenmektedir. Bu yüzden bu kişiler standart, belirgin kuralları olan işler yapmak yerine daha sosyal olan ve kişisel olarak çalışabilecekleri işleri tercih edecektir. Teknoloji sayesinde başka kültürlerle sürekli iletişim halinde olmaları ve yaratıcı olmaları iş hayatlarında başarılı olacaklarını göstermektedir. Fakat, araştırmacılar bunları sadece tahmin veya öngörü olarak söylemektedir.

Z KUŞAĞI DİYETİ

Zamanımızın gençleri ve çocukları çok daha düzensiz, abur cubur tüketmeye yönelen bireyler olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemdeki bireyler kahvaltı öğününü atlamakta, hazır ve kolay yenilebilen fast food tarzı ürünlere yönelmektedir. Soslu, kremalı, beşamel ve barbekü soslu besinler daha çok tüketilir ve daha lezzetli olduğu düşünülür. Aperatif besin olarak çiğ köfte göz önüne çıkmaktadır. Tatlı besinlere olan yönelim waffle, donut tarzı Amerikan tatlıları olmaktadır. Bu beslenme tarzının trend olmasıyla ev yemekleri, süt ve süt ürünlerinden uzaklaşılır. İçecek olarak daha çok asitli, gazlı, şekerli ve enerji içeceklerini tercih ederler.

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Sorularınız ve merak ettikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.