We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Sushi Çeşitleri ve Kalorileri

Sushi Çeşitleri ve Kalorileri

DİYET YAPARKEN SUSHİ YENİR Mİ?

Sushi çeşitleri ve kalorileri yazımızda diyet yapan bireyler için tüm sushi çeşitlerini inceledik. Diyet yaparken önemli olan kendinizi mutlu hissetmeniz, yediklerinizden zevk almanız ve her şeyden yiyebilmenizdir. Evet, yanlış okumadınız her şeyden yiyebilmek asıl beslenme düzenidir. Bir besin grubunun eksilmesi ve hayatınızdan çıkartılması, vücudunuzda eksikliğe neden olabilir. Aynı zamanda uzun süre boyunca devam ettiremeyeceğinizin göstergesidir. Beslenme, çok çeşitli olmalıdır. Yapılan çalışmalarda bazı besin gruplarından eksik diyetleri kişilerin en fazla 3 yıl yapabildiğini göstermiştir. Peki, diyet yaparken sushi yenilebilir mi? Tabi ki evet! Sushi çeşitleri ve kalorileri nedir?

Sushi Nedir?

Sushi, deniz ürünleri içeriğiyle omega-3 ve sağlıklı yağlar açısından zengin kalp, damar ve sinir sistemini güçlendirici bir yiyecektir. İster ana öğün olarak isterseniz atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Ancak, seçim yaparken dikkat edecekleriniz çok önemlidir.

Öncelikle sushi çeşitleri nelerdir:

Sashimi

Sağlıklı bir tercih yapmak isteyenlerin gözdesi olabilir. Ekstra pirinç, sos veya yağ içermeyen sadece deniz ürününün çiğ olarak servis edildiği bir yemektir.

Maki

Roll yani pirince sarılmış bir şekilde servis edilen sushi çeşididir. Bambu hasırının üzerine malzemeler yerleştirilir ve döndürülerek sarılır. Pirinç ve diğer deniz mahsulleri, yosun ve sebzeleri içerir.

Nigiri

Pirincin üzerine deniz mahsullerinin yerleştirildiği sushi türüdür.

Diyet yaparken sushiyi tabiki tüketebilirsiniz. Japon mutfağının vazgeçilmezi olan sushi de birçok seçenek bulunuyor.

Seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. Yemeğe miso çorbası ile başlangıç yapabilirsiniz. Fermente edilmiş, sebzeli, düşük kalorili ve çok sağlıklı bu çorba güzel bir başlangıç olacaktır.
 2. Tempura, cips yani kızartma ürün içermemesine dikkat etmelisiniz.
 3. Izgara veya buharda pişirilmiş olan deniz ürünlerini seçebilirsiniz.
 4. İçeriğinde şekerle karamelize edilmiş sos olmamasını tercih etmelisiniz.
 5. Üzerine mayonez gezdirilmiş sushiler kalori ve yağ içeriği yüksek besinlerdir. Mayonez yemek yerine içeriğinde krem peynir olan sushileri deneyebilirsiniz.
 6. Soya sosu olanların porsiyonuna dikkat etmelisiniz. Özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığı olan bireyler soya sosundan çok az tüketmesi gereklidir. Çünkü, yüksek sodyum içeriğine sahiptir. Dilerseniz düşük sodyum içerikli soya sosu seçeneğini sorabilirsiniz.
 7. Esmer pirinç seçeneğini sorabilirsiniz. Esmer pirinç, manganez, selenyum ve magnezyum içeriği oldukça yüksek bir besindir. Bağırsak sistemini ve sindirimi çalıştırır.
 8. Maki ve nigiri yerine sashimi tercih etmeniz fazla pirinç tüketmenizi engeller. İsterseniz maki, nigiri ve sashimi karışık olarak tercih edebilirsiniz.

Sushi Çeşitleri ve Kalorileri

Peki, kalorilerinin nasıl olduğunu biraz inceleyelim. Birçok çeşidi bulunan sushilerin kalorileri de farklılık gösteriyor. Sushi kalorileri hakkında bir sıralama yaparsak:

 1. Shrimp Tempura roll: Yüksek kalorisiyle birinci sırada yer alıyor. Sushi seçimi yaparken tempura yani kızartma olmamasına dikkat etmek gerekiyor. İçerisinde derin yağda kızartılmış lezzetli bir tadı olan çıtır karides, pirinç, avokado ve salatalık bulunuyor. Ortalama 1 roll 70 kaloridir ve yüksek miktarda yağ içermektedir.
 2. Rainbow roll: Kızartılmış bir ürün içermemesine rağmen kalorisinin yüksek olma sebebi; içeriğinde bulunan pirinç, avokado, çiğ balık çeşitleri, yosun, surimidir. İlk sırada yer alan sushiye göre çok daha sağlıklı bir içeriğe sahiptir. Ortalama 65 kaloriye sahip ve deniz ürünlerinden gelen proteinden zengindir.
 3. Eel avokado roll: Eel, yılan balığının ismidir. Yılan balığı, omega-3 bakımından çok zengin bir balıktır. Yağ içeriği yüksek olduğu için bu sushinin kalori değerini arttırır. Aynı zamanda sushinin içerisinde şekerli bir sos bulunur. Özellikle sushiyi yeni tadacak olanlar için farklı, değişik bir tat olabilir. İçerisinde yılan balığı, pirinç, avokado ve yosun bulunur. Yılan balığının yağ miktarı ve şekerli sos göz önüne alınırsa kalorisi epey yükseliyor. Ortalama 53 kaloriye sahiptir.
 4. Salmon and avocado roll: Somon ve avokadodan oluşan bu sushi, avokado ve somondan gelen sağlıklı yağlarla doludur. Bu yağ çeşitleri kalp ve damar rahatsızlıklarını engeller. İçerisinde avokado, pirinç, somon ve yosun bulunmaktadır. Ortalama 43 kaloridir.
 5. Philadelphia roll: Krem peynir ve salatalığın mükemmel buluşması! İçerisinde yosun, somon, krem peynir, pirinç ve salatalık bulunur. Somon severler için krem peynirle birlikte farklı bir lezzet olabilir. Ortalama 41 kalori içerir.
 6. California roll: Sushiyi ilk defa yiyecek olanlar için mükemmel bir seçenektir. İçerisinde balığın tadını çok hissetmeyecek ve daha ilk denemenizde sushiyi beğenmemenize neden olmayacaktır. Diğer sushilere göre çok daha az kaloriye sahiptir. İçerisinde yosun, pirinç, avokado ve surimi bulunur. Ortalama 36 kalori içermekte, protein oranı düşük bir sushidir.
 7. Tuna roll: İçeriği oldukça basit olan bu roll bir atıştırmalık yerine veya hafif bir menü yerine bile geçebilir. Ton balığı omega-3 içeriğinden zengindir. Sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır. İçerisinde yosun, ton balığı ve pirinç bulunur. Ortalama 26 kaloridir.
 8. Avokado roll: Sushi çeşitleri arasında en basit ve kolay içeriğe sahip, aynı zamanda düşük kalorili olanı avokado roll oluyor. İçeriğinde kızartma bulunmuyor ve avokadonun sağlıklı yağlarını içeriyor. İçerisinde yosun, pirinç ve avokado bulunmaktadır. Ortalama 20 kaloridir.

 

Sushinin sağlıklı olduğunu söylemek kesin bir çizgi olur. Tercih ettiğiniz çeşide göre sağlıklı olması değişkenlik gösterir. Somon ve tuna balığı sağlıklı sushi siparişinin vazgeçilmezidir. Düşük enerji içeriğine sahip, protein değeri yüksek, omega-3 içeren balıklar arasında yer alır. Siz de sushi yiyeceğiniz zamanlar da yazımızdaki bilgilere dikkat ederseniz doğru bir seçim yapmış olursunuz. Umarım yazımızı keyifle okumuşsunuzdur. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.