We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

KİMLER İYOTSUZ TUZ TÜKETMELİ ?

KİMLER İYOTSUZ TUZ TÜKETMELİ ?

 

İyot bazı özel durumlar haricinde günlük olarak gıdalarla birlikte alınması gereken bir elementtir.

Ülkemizde de iyot eksikliği çok görülen bir problemdir. Toplumda fazlasıyla iyot eksikliği görüldüğü için sağlık bakanlığı bu konuyla ilgili birçok çalışma yapmıştır. Sofra tuzlarının iyotlu olması da çok önemlidir. Ancak bazı özel durumlarda iyot tüketilmemesi gerekmektedir. Bu tür hastalara iyotsuz tuz kullanımı önerilir.

İyot eksikliğinde guatr, öğrenme güçlüğü, düşük veya ölü doğum ve bazı kanser çeşitleri görülebilir. Günlük iyot ihtiyacı normal bir insanda 100-150 µg’dır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde ise 200-300 µg kadardır.

Tiroid hormonu üretimi için de fazlasıyla önemlidir.

HİPERTİROİDİ HASTALARININ İYOTSUZ TUZ KULLANMASI GEREKİR!

Hashimato tiroidi olanların ve hipotiroidi olanların iyot tüketimine dikkat etmesi gerekir. Hashimato tiroidi ileryen dönemde kalıcı hipotiroidiye dönüşen bir hastalıktır. Genelde guatr ile birlikte belirti verir. Hipotiroidi ise tiroid hormonunun az çalışmasıyla birlikte oluşan bir hastalıktır. Hipotiroidi yorgunluk, güçsüzlük, kilo alma, dikkat eksikliği vb. etkilere sebep olur. İyot alımı arttığı durumda bu hastalıklarda yükseliş görülebilir. Tiroid peroksidaz (TPO) denilen enzimler kanda arttığında hipotroidiyi tetikler. İyot alımı ise TPO oluşumunu arttırır. Bu nedenle bu tür hastalar tuz tercihlerini iyotsuz tuzdan yana kullanmalıdırlar.