We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Zerdeçal Faydaları ve Diyetteki Yeri Nedir?

Zerdeçal Faydaları ve Diyetteki Yeri Nedir?

Alternatif beslenmede baharatların mucizelerinden, köriye sarı  rengini veren  zerdeçal; Hint safranı olarak da bilinir ve sağlığımız için oldukça faydalıdır. Hindistan’ da yetiştirilen ve zencefil ailesinden gelen bu baharatın ana etken maddesi curcumin, özellikle anti-inflamatuar özelliği ile bilinmektedir.

Curcumin Nedir ve Vücudumuza Nasıl Etki Eder?

Curcumin;  Alzheimer, Diyabet, Kanser gibi çağın hastalıklarına karşı vücudumuzu koruyucu bir etkiye sahiptir.

Curcuminin antioksidan ve  antiinflamatuvar ( iltihap giderici)  özelliklerinin bu maddeyi bir kanser savaşçısı yaptığı saptanmıştır. Yapılan çalışmalarda kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı, özellikle kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı tespit edilmiştir.
Doğal anti inflamatuar özellikleri ön plandadır. Bu özelliği ile kemik ve eklem sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca artrit gibi hastalıklara karşı da önerilmektedir.
Antiseptik ve anti mikrobiyal özelliklere de sahiptir. Yaralanma durumunda zerdeçal iyileşme sürecini hızlandırdığından fiziksel travma durumlarında da önerilmektedir.
Son zamanlarda yapılan araştırmalarda zerdeçalın Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özellikleri olduğu da ortaya çıkmıştır.

Zerdeçalın Besin Değerleri;

Zerdeçalın içeriğinde  aslında önemli miktarda vitamin ve mineraller , demir, manganez ve B6 vitamini bulunmaktadır ancak tüketimi az miktarlarda olduğu için bunlardan çok fazla miktarda faydalanamamaktayız. Asıl fayda sağlayan yukarıda faydalarından bahsettiğimiz , içerdiği curcumindir.

Zerdeçalın toz halinin besin değerleri :

Porsiyon Miktarı:

100 g

Kalori (kcal) 354
Toplam yağ 10 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 38 mg
Potasyum 2.525 mg
Karbonhidrat 65 g
Diyet Lifi 21 g
Şeker 3,2 g
Protein 8 g
Kafein
A Vitamini 0 IU C Vitamini 25,9 mg
Kalsiyum 183 mg Demir 41,4 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 1,8 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 193 mg

Zerdeçalın Diyetteki Yeri Nedir?

Zayıflama konusunda enflamasyonun güçlü bir düşman olduğu düşünüldüğünde, zerdeçalın metabolizma üzerindeki etkileri bir adım öne çıkmaktadır.

  • Kan şekerini dengede tutmayı sağlar. Bu sayede yeme ataklarını baskılar ve vücutta gelişebilecek olan insülin direncini önler.
  • Yağ metabolizmasındaki etkisi sayesinde vücuttaki aşırı yağlanmanın dağılmasını sağlar, vücutta fazla yağ birikimini engeller.
  • Zerdeçalın düzenli tüketimi mide ve bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve böylece besinler çok daha kolay emilmiş olur.
  • Metabolizmayı hızlandıran etkilerinin yanı sıra sindirim salgılarını artırır. Bu şekilde tüketilen diğer besinlerin de daha iyi sindirilmesine yardımcı olur.
  • Spor yaparken yine içinde bulundurduğu curcumin sayesinde kasların geç yorulmasını sağlar. Spor sonrasında ise kas ağrılarını kesmeye yardımcıdır. Yani yaptığınız egzersizden maksimum fayda sağlamak için zerdeçal tüketmek iyi bir şeçenektir.

 Zerdeçalın Tüketim Miktarı Ne Kadardır?

Her besin gibi zerdeçalın da fazlası zararlıdır. Çok fazla zerdeçal tüketilmesi yan etkiler yaratabilir. Doz konusunda dikkatli olmak gerekir. Zerdeçal çayı günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Her şeyden önce organik zerdeçal tüketilmesi önerilir. Takviye olarak alınması yerine taze ya da kurutulmuş olarak tüketilmesi daha etkili sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Alerjen özelliği yüksek kişiler zerdeçalı dikkatli tüketmelidirler. Ayrıca; anti enflamatuar özellikleri olan zerdeçal; mide asidi salgısını uyarır. Bu nedenle reflü ya da mide rahatsızlığı bulunan kişilerin de zerdeçal tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Biliyoruz ki kilo vermede mucizevi bir besin yoktur. Yani; zerdeçal kilo vermeye yardımcı olsa da tek başına işe yaramaz. Bu nedenle mutlaka kişiye uygun bir diyet programı ve spor programına destek olarak tüketilmelidir.
Kaynak: http://ajcn.nutrition.org/ , beslenme rehberi (tüber) ,http://www.eatright.org

Ayrıca yeni açılan web sitemizi ziyaret ederek online diyet paketlerimize göz atabilirsiniz.