We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Şeker Kamışı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şeker Kamışı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şeker kamışı, buğdaygiller familyasından olan şeker elde edilen bir bitkidir. Genellikle sıcak ve tropikal iklimlerde yetişirler. Dünyada şeker üretiminde en çok kullanılan bitki şeker pancarıdır. Boyu yaklaşık 2-6 metre arasında olan lifli özellikte bir bitkidir.

Şeker Kamışı Nerede Kullanılır?

Belirli bir işlemden geçtikten sonra içerisindeki su çıkarılır ve kalan posa kısmı kağıt, ambalaj, karton gibi çevre dostu eşya yapımında kullanılır.

Şeker kamışından elde edilen öz su ise şeker yapımında kullanılır. Suyu buharlaştırılığçeşitli işlemlerden geçtikten sonra şeker elde edilmiş olur.

Şeker Kamışının Faydaları

Şeker kamışı antioksidan açısından zengindir. Bu yüzden enfeksiyonlara karşı savaşır ve bağışıklığı artırır. Demir, magnezyum, kalsiyum ve diğer elektrolitler açısından zengindir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda  ateşle savaşır. Bunların yanı sıra, şeker kamışının suyu hakkında öğrenmeniz birkaç büyük yararı vardır:

  1. Şeker kamışının suyu, idrar yolu enfeksiyonlarını, böbrek taşlarını tedavi etmeye ve böbreklerin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olan bir diüretiktir. Ancak çok fazla miktarda tüketildiği takdirde böbreklere zarar verebilir.
  2. Şeker kamışının suyu karaciğerinizi güçlendirmeye yardımcı olur ve bu nedenle sarılık için önerilmektedir. Sarılık, vücut sıvılarında bilirubin olarak bilinen maddenin yükselmiş seviyeleri nedeniyle cildin sarı renkte olduğu bir hastalıktır ve kötü işleyen karaciğerin tetiklediği bir durumdur. Şeker kamışının suyu, vücudun hızlı bir şekilde iyileşmesi için gereken besinlerle doldurur.
  3. Şeker kamışının suyu, enerji içeceklerini ideal enerji değerine taşıyan karbonhidrat, demir, potasyum ve diğer temel besin maddeleri açısından zengindir. Özellikle yaz aylarında, bir bardak soğuk şeker kamışı suyu ve gerçekten hem sağlığınız hem de tükenmekte olan enerji düzeyleriniz için önemlidir. Plazma ve vücut sıvılarını oluşturur ve yorgunluğa yardımcı olur .
  4. Şeker kamışı suyunun, bağırsak hareketini iyileştirerek ve kabızlığı hafifleten,müshil özelliklere sahip olduğunu öne sürülmektedir; suyu da asitlik ve mide yanıkları tedavisinde iyi olduğu söylenen alkali özelliklere sahiptir .
  5. Şeker kamışının suyu, diş çürümesini ve kötü nefesi önlemeye yardımcı olan mineraller açısından son derece zengindir .

Şeker kamışı yazımız umarım sizin için faydalı olmuştur. Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ayrıca online diyet paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.