We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI NASIL BESLENİLMELİDİR? HANGİ BESİNLER SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEYE YARDIM EDER?

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI NASIL BESLENİLMELİDİR? HANGİ BESİNLER SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEYE YARDIM EDER?

Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içerisinde kabul ediliyor. Bunu dikkate alarak panik yapmamalı! Ama böyle değilse dikkat edilmesi gerekenler var.

SAÇLARINIZ DÖKÜLÜYORSA ÇİNKOYA DİKKAT SAÇLARINIZ MI DÖKÜLÜYOR ? (Yoksa size mi öyle geliyor?)

Herhangi bir saç hastalığınız olmadığı halde saçlarınız dökülüyorsa genel olarak sebepler şunlar olabilir:
1.) İlkbahar ve sonbahardaki iklim değişimleri
2.) Bilinçsiz olarak uygulanan zayıflama diyetleri (!)
3.) Yetersiz ve Dengesiz Beslenme, vitamin ve mineral eksiklikleri(!)özellikle Çinko eksikliği
4.) Hamilelik ve emziklilik dönemi
5.) Ailesel yatkınlıklar
6.) Kalitesiz saç ürünlerinin kullanımı
7.) Anemi, ağır geçirilmiş ateşli hastalıklar gibi hastalıklar veya bazı ilaç kullanımları
8.) Yaşadığı ortamın fiziksel şartları (kişinin stresli olması da saç dökülmelerini olumsuz etkilemektedir.)
Çinko eksikliği ve saç dökülmesi ilişkisi
Çinko yetersizlikleri yetişkinlerde saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Çinko aslında yiyeceklerin çoğunda bulunur. Fakat; bazı besinlerdeki çinkodan vücudumuzun yararlanması daha güçtür. Örneğin hayvansal kaynaklı yiyeceklerdeki çinkonun emilimi, bitkisel kaynaklı yiyeceklere oranla çok daha yüksektir. Dolayısıyla hayvansal bir besinden sağladığımız çinko ile bitkisel bir besinden sağladığımız çinkodan vücut aynı oranda yararlanamamaktadır..

ÇİNKO Nedir?
Yaklaşık 100 enzimin yapısına giren ve vücutta oluşan biyokimyasal reaksiyonların devamı için gerekli vazgeçilmez minerallerden biridir. Çocuklarda büyüme gelişmede, bağışıklık sisteminde, tat ve koku almada önemli rol oynar.

Çinko Gereksinimi Ne Kadardır?
Erişkin kadınlarda gereksinim 12 mg/gün, erkeklerde 15 mg/gün, 1-10 yaş çocuklarda ise 10 mg/gün’dür.

Çinkodan Zengin Besinler Nelerdir?
Hayvansal kaynaklı besinlerden kırmızı et, karaciğer, yumurta ve kabuklu deniz ürünleri çinkodan oldukça zengindir. Bunun dışında süt ve süt ürünleri de yüksek miktarda çinko içerir.
Bitkisel kaynaklı besinlerden ise badem içi, ceviz, kuru baklagiller, buğday, bulgur ve mantar çinkodan zengin besinlerdir.

Çinko Yetersizliğinde Başka Ne Gibi Olumsuz Durumlar Görülür?
Çinko yetersizlik belirtileri; çocuklarda büyüme geriliği, karaciğer ve dalak büyümesi, cinsel organın gelişememesi, tırnak bozuklukları, iştahsızlık, cilt yaraları, yara iyileşmesinde gecikme, eklemlerde şişme ve sertleşme şeklinde olabilmektedir.
Çinko yetersizliğini engellemek veya önlemek için mutlaka önerilen miktarlardaki çinko vücuda alınmalıdır; bu da yüksek miktarda çinko içeren besinleri tüketmekle sağlanabilir. Besinlerle çinko alımlarınız yetersizse bir uzmana danışarak çinko tabletlerini de kullanabilirsiniz.
Hamile ve emzikli bayanlarda çinko gereksinimi daha yüksektir. Gereksinimler karşılanamadığından çinko yetersizlikleri sıklıkla görülmektedir. Bunun yanında; hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler de çinko yetersizliğine neden olmaktadır. Kadın doğum doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Beslenmenizin düzenlenmesi için ise mutlaka bir Diyetisyenden yardım almalısınız.