We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

PAPAYA NEDİR? PAPAYA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

PAPAYA NEDİR? PAPAYA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Papaya kavuna benzeyen, etli kısmının rengi sarıdan kırmızıya ve kabuk rengi yeşilden pembeye kadar değişen ince bir kabuk yapısına sahip tropikal bir meyvedir.

Papaya meyvesi A, B ve C vitaminlerince zengindir. Meyve, vücudumuzda yeni hücre yapımı için gerekli olan ve anne karnındaki çocuğun beyninde ve omurgasında meydana gelebilecek sakatlıkları önleyebilen önemli bir folik asit kaynağıdır. Diğer meyvelere göre daha fazla karoten içermektedir. Papayanın içerisinde bulunan likopen adlı karetenoid kalp hastalıklarının önlenmesinde, yaşlanmada, kanserde, özellikle prostat kanserinde, göz ve cilt sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır.

Papaya aynı zamanda izomangiferin, ksanton(xanthone) gibi antidiyabetik olarak tanımlanmış flavanoidleri içerir. Pankreasın beta hücrelerine etkisinden dolayı insulin salınımını arttırdığı,dolayısıyla tip 1 diyabetliler için iyi bir kaynak olabileceği; ayrıca karaciğer dokusunun işlevini geliştirdiği ve böbrek küboid dokusunun iyileşmesini sağladığı gözlemlenmiştir.

1 porsiyon papaya meyvesi; 3 üçgen dilim olmakta ve 100 g papaya meyvesi sadec 43 kalori içermektedir.