We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Migren Ve Beslenme Tavsiyeleri

Migren Ve Beslenme Tavsiyeleri

 

Migren, çoğunlukla otonom sinir sisteminde görülen birkaç belirtiyle bağlantılı olan tekrarlayıcı orta şiddette ve şiddetli baş ağrısı ile karakterize kronik bir rahatsızlıktır. Normalde baş ağrısı doğası gereği unilateral  ve atımlıdır ve 2 ila 72 saat sürer. İlişkili belirtiler arasında bulantı, kusma, fotofobi, fonofobi, bulunabilir ve ağrı genellikle fiziksel aktivite ile şiddetlenir. Migren baş ağrısı çeken kişilerin neredeyse üçte biri, yakın bir zamanda baş ağrısının meydana geleceğinin sinyalini veren geçici duyusal, motor bozukluk, görme ya da konuşma kabiliyeti bozukluğu olan bir aura hisseder. Migrenin çevresel ve kalıtımsal faktörlerin bir karışımına bağlı olduğu düşünülmektedir. Vakaların yaklaşık üçte ikisi aile içinde görülür. Değişen hormon düzeyleri de rol oynayabilir. Migren eğilimi genellikle gebelik esnasında azalır. Migrenin gerçek mekanizması bilinmemektedir. Bununla birlikte, nörovasküler bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Başlıca teori, serebral korteksin uyarılabilirliğinin artması ve beyin sapındaki trigeminal çekirdekte bulunan ağrı nöronlarının anormal bir şekilde kontrol edilmesiyle ilişkilidir. Bazı yiyecek ve içecekler migreni tetikleyebilmektedir. Ancak migren ile ilişkili diyetsel müdahalelerin etkisini ortaya koyan mekanizmalar net değildir.

 Migren Diyet Tetikleyicileri Elimine Edilmelidir.

Migren çok yaygın bir sorundur. Tüm kadınların yaklaşık% 18’ini ve tüm erkeklerin% 6’sını etkiler. Çalışmalar migrenin genetik bir bozukluk olduğunu göstermiştir, ancak çevre, yaşam tarzı ve diyet, migreninizin ne sıklıkta görüldüğünde hala büyük bir rol oynayabilir.

Yaygın olarak bildirilen migren tetikleyicileri arasında alkol (özellikle kırmızı şarap ve bira), çikolata, yaşlanmış peynir, kurutulmuş etler, tütsülenmiş balıklar, maya özü, nitrat ve nitrit içeren gıda koruyucuları, yapay tatlandırıcılar ve monosodyum glutamat (MSG) bulunur. Migren gıda tetikleyicileri hakkında unutulmaması gereken birkaç önemli nokta vardır:

 • Migren atakları genellikle birden çok faktöre bağlıdır. Migren için diyet dışı birçok tetikleyici faktör vardır. Zaten stresli olduğunuzda, iyi uyumadığınızda ve egzersiz yapmadığınızda, bir yiyecek tetikleyicisi yemek, migren atağı geçirme olasılığını artırabilir. Bu durumda, migrene katkıda bulunan tüm bu farklı şeylerin birleşimidir, tek bir besin değil.
 • Bu yiyeceklerin hepsi migrenli her kişide migren atağını tetiklemez. Kişisel yiyecek tetikleyicilerinizi anlamak zor olabilir. İşte bazı öneriler:
 • Migren ataklarından önce ne yediğinizi belirlemenize yardımcı olması için baş ağrısı günlüğünüzle birlikte bir yemek günlüğü tutun.
 • Bazı yiyecekler hemen baş ağrısını tetikleyebilirken, diğer yiyeceklerde baş ağrısı 24 saate kadar gecikebilir.
 • Belirli bir yiyeceğin migren ataklarını tetiklediğini düşünüyorsanız, bir ay boyunca o yiyeceklerden uzak durmayı deneyebilirsiniz. İyileşip iyileşmediklerini görmek için semptomlarınızı izleyin.
 • Son derece katı diyetler denemeye dikkat edin. Mutlaka migren tetikleyicisi olmayan gıdalardan kaçınma riski vardır ve birçok önemli besini kaçırıyor olabilirsiniz.

 İnsülin direnci ve obezite migreni tetikleyebilir

Kronik migrenli hastalarda insülin duyarlılığının bozulduğu, hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve obezitenin yaygın olarak görüldüğü bildirilmektedir. Ancak migrenin en yüksek prevelansının morbid obez kadınlarda olduğu bulunmuştur . Migren ve obezite arasındaki ilişki son 10 yılda daha fazla ilgi çekmeye başlamıştır. Yapılan bir çalışmada baş ağrısı çeşitlerine sahip hastalar ele alınmış ve bu hastalar beden kitle indeksine (BKİ) göre 5 gruba ayrılarak (zayıf, normal, şişman, obez, morbid obez) incelenmiştir. Sonuç olarak migren prevelansı BKİ’ye göre değişiklik göstermese de obez migren hastalarında epizodik migrenin kroniğe dönme riskinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir (20). Baş ağrısı ile obezite ilişkisini inceleyen ilk uzunlamasına çalışmada, 18-65 yaş aralığındaki 1,192 epizodik baş ağrısı ve kronik günlük baş ağrısı olan yetişkin birey 11 ay takip edilmiştir. Epizodik baş ağrısının kronik günlük baş ağrısına dönüşümünün obez bireylerde obez olmayanlara göre 5 kat daha yüksek olduğu ifade edilmiştir (22). Başka bir çalışmada da obez 45 Turk J Neurol 2016;22:44-50 Özturan ve ark.; Migren ve Beslenme İlişkisi bireylerin normal BKİ’ye sahip bireylere oranla %35, morbid obez bireylerin ise %80 daha fazla baş ağrısı riskine sahip oldukları bildirilmiştir .Aynı zamanda günlük baş ağrısının obezite ile ilişkili olduğu; ancak obezitenin migrende, gerilim tipi baş ağrısına göre daha güçlü bir risk faktörü olduğu ifade edilmiştir (20). Yaşları 18-23 yaş arası değişen 14,000 genç kadından obez olanlarının obez olmayanlara göre %47’sinde daha fazla baş ağrısı veya migren olduğu rapor edilmiştir . Yapılan bir çalışmada 30,215 bireyden 3,791’inde migren semptomlarının olduğu rapor edilmiş ve migren prevalansı ile artmış BKİ arasında anlamlı ilişki bulunmazken, artan vücut ağırlığı ile baş ağrısı görülme sıklığı ve ağrının şiddeti arasında ilişki olduğu bildirilmiştir (25). Son yıllarda benzer yaş grupları üzerinde migren ve obezite ilişkisini inceleyen bir çalışmada ise migren ile obezite arasında ilişki olduğuna dair veriler gösterilmiştir ().

 

Gün boyunca soda veya meyve suyu gibi şekerli içecekler yerine su için

Migren hastalarının yaklaşık 1 / 3’ü dehidrasyonun bir tetikleyici olduğunu söylüyor ve bazıları için en ufak bir dehidratasyon ipucu bile zayıflatıcı baş ağrısının hızlı yolu olabilir. Dehidrasyon, vücudu her düzeyde etkiler ve baş dönmesine, kafa karışıklığına neden olabilir ve hatta tıbbi bir acil durum haline gelebilir.

Nasıl başa çıkılır: Her zaman bir su şişesi taşıyın ve sıvı alımınızı takip edin (günlük tavsiye iki litredir) ve diüretik tüketiminizi sınırlayın. Bazen bir saldırı sadece bir bardak su içerek durdurulabilir

 Açlık migreni tetikleyebilir.

Migren hastaları genellikle eksik öğünlerin baş ağrısını tetikleyebileceğini not eder. Öğünler arasında uzun süreler migren ataklarını tetikleyebilir veya düşük kan şekeri seviyeleri nedeniyle baş ağrısının daha şiddetli olmasına neden olabilir. Baş ağrısı geliştirme riski, öğünler arasındaki zaman miktarı ile artar. Migren hastaları küçük öğünler için zaman ayırmalıdır. Düzenli uyku programları ve egzersize ek olarak, düzenli günlük yemek saatleri, daha az migren ile ilişkilidir.

 

Yağ oranı düşük, omega-3 yağ asitleri bakımından daha yüksek veya bitki bazlı diyetler

Bazı kanıtlar, diyette toplam ve omega-6 yağının azaltılmasının ve omega-3’ün omega-6 yağ asitlerine oranının artırılmasının bazı hastalarda migren oluşumunu azaltabileceğini düşündürmektedir.  Düşük yağlı, vegan bir diyetin migren ağrısını azaltmada yardımcı olduğu bulundu.  Bu etki için önerilen bir mekanizma, araşidonik asit metabolizmasıyla ilgilidir. Hayvansal ürünlerde bulunan bu omega-6 yağ asidi, migren atakları sırasında seviyeleri yükselen hem prostaglandin E2 (PGE2) hem de lökotrien B4 (LTB4) için bir öncüdürBu eikosanoidlerin NSAID’ler (yukarıdaki Tedavi bölümüne bakınız) ve antilökotrien ilaçlar tarafından üretiminin inhibisyonunun migrenin önlenmesinde etkili olduğu bulunmasına rağmen, omega-6 yağlarının alımını sınırlayan diyet değişiklikleri benzer bir fayda sağlayabilir.

Alkol tetikleyici olabilir .

Alkollü içeceklerin baş ağrısı tetikleyici özelliğinin bilinmesiyle birlikte hangi tip içkinin içildiğinin de ağrı gelişiminde önemli olduğu belirtilmektedir. Yapılan çalışmalarda alkollü içeceklerin baş ağrısı için tetikleyici bir faktör olduğu gösterilmektedir. Alkolün migreni tetiklemesinin altında yatan mekanizmanın kesin olmamakla birlikte bu tetiklemenin etanol, biyojenik aminler (histamin, tiramin, feniletilamin ve diğerleri), sülfitler, fenolik flavonoidler, trombositlerden serotonin salınımı ve dehidratasyon oluşturmasıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

 

Kafein alımı  migrende önemlidir.

Kafein, migren baş ağrılarının tedavisine yardımcı olabilir. Hastalar genellikle kahve veya sodanın baş ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu bildirirler. Kafein, reçetesiz satılan baş ağrısı ilaçlarında da yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Pek çok hasta, kafeinli ilaçların, kafein içermeyenlere göre daha yararlı olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, kafein bir ilaçtır ve diğer birçok ilaç gibi aşırı kullanıldığında sorunlara neden olabilir. Kafein, seyrek olarak kullanıldığında yararlı olabilir, ancak günlük olarak kullanılması, “geri tepme” baş ağrıları olarak da bilinen, aşırı ilaç kullanım baş ağrılarına yol açabilir. Günlük 100 mg’dan fazla kafein (ilaçlarda veya içeceklerde) kullanmak (yaklaşık 85 gram kahvede bulunan miktar), günlük baş ağrısının gelişmesi için bilinen bir risk faktörüdür.

Migren hastalarında kafein kullanımı için bazı öneriler:

 • Epizodik migren hastaları, kafein alımını günde bir veya iki içecekle (veya 200 mg kafein) sınırlamalıdır.
 • Günlük baş ağrısı olan hastalar kafeinden tamamen kaçınmayı düşünmelidir.
 • Kafein içeren ilaçların kullanımını haftada iki günden fazla olmayacak şekilde sınırlandırın.
 • Kafein yoksunluk belirtilerini önlemek için kafein alımını her hafta% 25 oranında azaltın.
 • Farklı marka ve kahve türlerindeki kafein miktarı, büyük bir McDonald’s demlemesindeki 133 mg kafeinden bir venti Starbucks’taki 415 mg’a kadar geniş ölçüde değişir. Aynı şey farklı ilaçlar için de geçerlidir. Günlük kafein kullanımınızı hesaplarken çevrimiçi bir hesap makinesi kullanmayı veya doktorunuzla konuşmayı düşünün.
 • Kafein muhtemelen sık görülen migrenlerin tek nedeni değildir, ancak kafeini azaltmak genellikle baş ağrısını iyileştirmeye yardımcı olur

 

Koenzim Q10 (CoQ10)

Koenzim Q10 (CoQ10), birçok temel hücre fonksiyonu için önemli bir antioksidandır ve migren önlenmesinde çalışılmıştır. Mevcut çalışmalara dayanarak, AAN, CoQ10’un migrenin önlenmesinde muhtemelen yardımcı olduğunu düşünmektedir (C düzeyi kanıt). Dahası, Kanada Baş Ağrısı Derneği’nin yönergeleri, düşük kaliteli kanıtlara rağmen iyi tolere edildiği için kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyor. CoQ10’un yan etkileri nadirdir ve iştahsızlık, mide bulantısı, mide bulantısı ve ishali içerebilir. Yetişkinler tipik olarak günde üç kez 100 mg kullanırlar ve çocuklarda en iyi doz net olmasa da, sıklıkla bir ila üç mg / kg önerilir. Riboflavine benzer şekilde, faydayı görmek üç ayı bulabilir

 

Magnezyum Desteği Faydalı Olabilir.

Magnezyum, ikinci hücre içi katyonu olup, birçok hücre içi işlemlerde gereklidir ve migren patogenezinde önemli bir yer oynadığı öngörülmektedir. Magnezyum eksikliği kortikal yayılan depresyon, plateletlerin hiperagregasyonu, serotonin reseptör fonksiyonunun etkilenmesi ve nörotransmitterlerin çeşitli şekillerde salgılanmasında önemli rol oynamaktadır. Migren hastalarında magnezyum emiliminde genetik yetersizlik, böbrekten magnezyum kaybı, stres sebebiyle magnezyum miktarlarının boşalması, düşük besinsel alım ve bazı diğer sebepler nedeniyle yetersizlik gelişebilmektedir. Günlük öneri 400 mg magnezyum oksit olarak düşünülmektedir. Etkili olmayan olgularda miktar ikiye çıkarılabilmektedir.

Uykusuzluk migrende tetikleyici olabilir VE Stresten uzak durun.

Belki de en büyük suçlu olan stres, migrenli insanların neredeyse% 70’i için bir tetikleyicidir ve bir çalışma, insanların% 50-70’inin günlük stres seviyeleri ile günlük migren aktiviteleri arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bir sonraki saldırının ne zaman saldıracağına dair sürekli endişeyi de eklediğinizde, hiç bitmeyen, yorucu bir döngü gibi hissetmeye başlayabilir.

 

10) Riboflavin takviyesi

Amerikan Nöroloji Akademisi ve Amerikan Baş Ağrısı Derneği, riboflavinin migren için etkinliğine dair kanıtları Seviye B olarak sınıflandırmıştır (muhtemelen etkilidir ve migrenin önlenmesi için düşünülmelidir.

Diğer faydalı olabilecek takviyeler:

Petazitler (Butterbur)

Butterbur çalılarından elde edilen bir bitki olan petazitlerin, üç randomize, plasebo kontrollü çalışmada migren sıklığını azaltmada yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmalarda, optimal doz günde 150 mg idi ve baş ağrısında iyileşme görülmesi üç ay sürdü. Bu nedenle AAN ile migreni önlemede etkili görülmüştür. Bununla birlikte, nadir fakat ciddi bir karaciğer toksisitesi riski nedeniyle, Petazitler birçok Avrupa ülkesinde piyasadan kaldırıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok baş ağrısı uzmanı da kullanımını önermeyi bıraktı.

Feverfew

Feverfew, bazen migren önlenmesinde kullanılan bir bitkidir. Ancak sınırlı sayıda çalışma vardır ve bunlar çelişkili sonuçlar vermiştir. AAN yönergeleri, feverfew’e migren önleme için ikinci basamak bir B düzeyi tavsiyesi veriyor ve muhtemelen yararlı olduğu fikrini destekliyor. Yan etkiler karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishali içerebilir. Çiğ ateş böreği çiğnemek ağızda yaralara, tat kaybına ve dudaklarda, dilde ve ağızda şişmeye neden olabilir. Feverfew, özellikle halihazırda kan inceltici ilaçlar veya aspirin kullanan kişilerde kanama riskini artırabilir. Feverfew hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Sonuç olarak, migreni önlemede yardımcı olabilecek birçok farklı bitki, vitamin ve mineral vardır. Hangisi denendiğine bakılmaksızın, hastalar bu tür takviyeleri kullanma konusunda doktorlarına karşı açık olmalı ve faydayı görmek için iki ila üç ay tutarlı kullanım alabileceğini akılda tutmalıdır. Ayrıca hamile olan veya hamileliği düşünen kadınlar, migren için herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmelidir

 

KAYNAKÇA

Köseler, E. (2017). Migren ve Beslenme. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi-BÜSBİD2(2).

Seferoğlu, M. (2010). Epizodik migrenin progresyonunda ve kronikleşmesinde risk faktörleri: 1 yıllık prospektif klinik görüşmeye dayalı çalışma.

Sun-Edelstein C ve Mauskop A. Migren baş ağrılarının yönetiminde yiyecekler ve takviyeler. Clin J Pain 2009; 25: 446-452

Özturan, A., Şanlıer, N., & Coşkun, Ö. (2016). Migren ve Beslenme İlişkisi. Turk J Neurol22, 44-50.

Migraine. (2021). In Barnard, N. D. (Ed.), Nutrition Guide for Clinicians (3rd edition). Physicians Committee for Responsible Medicine. https://nutritionguide.pcrm.org/nutritionguide/view/Nutrition_Guide_for_Clinicians/1342056/all/Migraine