We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Lychee Meyvesi Nedir?

Lychee Meyvesi Nedir?

LYCHEE MEYVESİ

Lychee (Litchi chinensis), sabun ağacında yetişen bir meyve çeşitidir. Dünya çapında subtropikal bölgelerde yetiştirilir ve özellikle Çin’de (yerel oldukları yer) ve güneydoğu Asya’da popülerdir.

Bu meyve genellikle taze yenir ve bazen dondurmalarda kullanılır bazen de meyve suyu, şarap, şerbet ve reçel haline dönüştürülür. Kurutup da yenilebilir. Çinliler kuru meyveyi çaylarında tatlandırıcı olarak kullanırlar. Tam dondurularak da saklanır ardından hemen buzları çözdürülüp tüketilir. Lychee’nin kabuğu yenilebilir ama genelde yemeden önce soyulur ve içindeki şeffaf kısmı yenilir.

Lychee Besin Değeri

Aşağıdaki tablo taze ve kurutulmuş lychee’deki besin ögelerini göstermektedir.

100 g  Lychee İçin Miktar
Kalori 66 kkal
Su %82
Protein 0.8 g
Karbonhidrat 16.5 g
Şeker 15.2 g
Posa 1.3 g
Yağ 0.4 g
Doymuş yağ 0.1 g
Tekli doymamış yağ 0.12 g
Çoklu doymamış yağ 0.13 g
Omega-3 0.07 g
Omega-6 0.07 g
Kalsiyum 5 mg
Demir 0.31 mg
Magnezyum 10 mg
Potasyum 171 mg
Sodyum 1 mg
C vitamini 71.5 mg
Tiamin 0.01 mg
Riboflavin 0.07 mg
Niasin 0.6 mg

 

Lychee; ağırlıklı olarak su (% 82) ve karbonhidratlardan (% 16.5) oluşur.

Tek bir lychee (taze veya kurutulmuş) 1.5-1.7 gram karbonhidrat içerir.

Çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar için iyi bir kaynaktır. Yüksek miktarda C vitamini, bakır ve potasyum içerir.

 • C vitamini: Lychee meyvesinde en çok bulunan vitamindir. Bir lychee önerilen günlük C vitamini alımının yaklaşık % 8’ini karşılayabilir.
 • Bakır: Lychee, iyi bir bakır kaynağıdır. Yetersiz bakır alımının, kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir.
 • Potasyum: Yeterli miktarda yendiğinde kalp sağlığını için önemli bir besin ögesidir.

Çoğu meyvelere göre daha yüksek miktarlarda antioksidan polifenoller içermektedir. Bu antioksidanlar, epikateşinler ve rutinlerdir.

 • Epikateşin: Kalp sağlığını geliştirebilecek ve kanser ve diyabet riskini azaltabilecek bir antioksidandır.
 • Rutin: Güçlü bir antioksidandır. Çalışmalar kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Lychee’nin Sağlığa Faydaları
 • Bağışıklığı Arttırıcı

C vitamini önemli bir antioksidan bileşiktir ve bağışıklık sisteminin ana savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyardığı bilinmektedir. Lychee’deki yüksek C vitamini, tek bir porsiyonda günlük ihtiyacının %100’ünden fazlasını sağlayabilir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin büyük bir destekcisidir.

 • Kanseri Önlemede Yardımcı

Lychee’de bulunan polifenolik bileşikler ve proantosiyanidinler, serbest radikalleri nötralize etmek ve vücudu çeşitli hastalıklardan korur. Hayvan çalışmalarında, lychee özünün karaciğer kanserinde yardımcı olabileceği bildirilmiştir.

 • Antiviral

Lychee’deki proantosiyanidinler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve antiviral yetenekleri bildirilmiştir. Lychee’de bulunan bir bileşik olan, Litchitannin A2; herpes simplex virüsü ve coxsackie virüsü de dahil olmak üzere virüslerin yayılmasını önlemede bağlantılıdır.

 • Kan Basıncı Kontrolü

Lychee’de bol potasyum, düşük sodyum vardır. Bu sayede vücudun sıvı dengesini sürdürmesine yardımcı olabilir. Sıvı dengesi sadece metabolik fonksiyonların değil, aynı zamanda hipertansiyonun ayrılmaz bir parçasıdır. Potasyum vazodilatatör olarak kabul edilir, yani kan damarlarının ve arterlerin daralmasını azaltır, böylece kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır.

 • Anti-influenza Aktivitesi

Lychee’de bulunan bu güçlü fenolik bileşik, anti-influenza aktivitesi, kan dolaşımında bir iyileşme, ağırlıkta azalma ve cildinizin güneşe maruz kaldığında zararlı UV ışınlarından korunması da dahil olmak üzere bir dizi yararları vardır.

 • Kan Dolaşımını Arttırıcı

Bakır, lychee’de önemli miktarlarda bulunan bir başka esansiyel mineraldir ve demir en çok kırmızı kan hücreleriyle ilişkili olmasına rağmen, bakır da RBC formasyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, lychee’deki bakır içeriği kan dolaşımını artırabilir ve organ ve hücrelere oksijen girişini artırabilir.

 • Dikkat

Lychee aynı zamanda çok iyi bir şeker kaynağı olduğu için, diyabetli bireyler çok fazla tüketmemelidir. Aşırı miktarda lyche tüketimi, tahriş olmuş membranlara, kanamaya, ateşe veya boğaz ağrısına neden olabilir. Bununla birlikte, normal miktarlarda, doğal sağlık riskleri yoktur.

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Merak ettikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.