We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

KALİTELİ MENÜLERDE RENK UYUMU ÇOK ÖNEMLİ!

KALİTELİ MENÜLERDE RENK UYUMU ÇOK ÖNEMLİ!

Kaliteli menüler için renk uyumu çok önemli!
Bir menünün kalitesi pek çok kritere bağlı
Bir menünün kaliteli derecesi, menüdeki pek çok kritere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
İyi planlanmış bir menüde; besinlerin birbirlerine göre renk uyumu, akışkanlık-kıvam uyumu, tad-lezzet uyumu, yapı-şekil uyumu, sıcaklık uyumu, yemek grubu dağılımı uyumu sağlanmış olmalıdır.
Menüde Renk uyumu
Menüde yer alan besinlerin aralarındaki renk uyumları, menüleri planlarken göz önünde bulundurduğumuz, etkisi oldukça büyük olan bir kriterdir.
Renk uyumu niçin önemli?
Yemeğin görünüşünün tüketiciye hitap etmesi bakımından büyük önem taşır.
Çeşitli renklerdeki besinlerden oluşan rengarenk bir tabak mı iştahınızı daha çok kabartır; yoksa hepsi benzer renklerden oluşan bir tabak mı?
İşte benzer yemeklerden oluşan 2 farklı menü örneği:
Menü 1-Domates çorbası
Domatesli bulgur pilavı
Salçalı köfte
Gavur dağı salatası
Menü 2-Domates çorbası
Maydanozlu bulgur pilavı
Izgara köfte
Yoğurt
Besin değeri ve içerik açısından oldukça benzer olan bu iki menüden siz hangisini tüketmek isterdiniz? Gözünüzde canlandırın. Tüm yemeklerin rengi aynı (kırmızı) olan 1. menüyü mü; yoksa farklı renklere sahip 2. menüyü mü?

Menüde farklı renklerin sağlanması
Menüde yer alan yemeklerin birbirlerine göre renk uyumu sağlanmazsa menü bireye hoş görünmez. Menüye yerleştirilen besinlerin hepsinin aynı renkte olmasındansa; farklı renklerdeki besinlerin menüde yan yana gelmesi göze çok daha güzel gelecek; tüketecek olan kişinin iştah merkezini de doğrudan etkileyecektir.
Menüleri planlarken oluşabilecek dikkatsizlikler, aynı 1.menüde olduğu gibi sevimsiz ve kalitesiz menüleri meydana getirebilir. Bu yüzden menüler planlanırken bu noktaya önemle değinilmelidir.
Kaliteli menüler tüketeceğiniz keyifli bir ay dileğiyle…