We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Daha Sağlıklı Akciğerler İçin Bu Besinleri Tüketin

Daha Sağlıklı Akciğerler İçin Bu Besinleri Tüketin

Akciğerimizin Dostu 6 Besin

 

Covid-19 pandemisiyle birlikte, yaşam için gerekli olan nefesin kaynağı olan akciğerlerimizin sağlığı üzerine daha çok düşünmeye ve dikkat etmeye başladık. Özellikle Covid-19’un akciğerler üzerinde tutulma yaparak, nefes darlığı, solunum yetmezliği ve zatürre gibi önemli akciğer hastalıklarına yol açması, akciğerlerimize daha iyi bakmamız gerektiğini de bize gösteriyor.

Akciğerlerimizin sağlığını korumak ve hatta gerektiği durumlarda iyileştirmek için sigara içmemek, temiz havalı ortamlarda bulunmak, toz solumamak, düzenli spor yapmak gibi tavsiyeler hepimiz tarafından bilinen tavsiyeler. Bunların yanında beslenme yoluyla nefes kaynağımızın kalitesini arttırmak için yapılabileceklerin de olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Gün içinde yeterli su içerek ve sağlıklı beslenerek akciğer sağlığımıza olumlu yönde katkılar sağlayabiliriz. Diyetimize ekleyeceğimiz yüksek antioksidan, vitamin, mineral ve yararlı aktif bileşen içeriğine sahip besinlerle akciğer temizliğine destek olabilirsiniz.

Peki, akciğerlerimizi koruyan, temizleyen, besleyen ve çalışmasını destekleyen besinler nelerdir?

Sağlıklı akciğerler için beslenmemizde mutlaka bulundurmamız gereken besinleri sizler için sıraladım.

 

  • Biber

 

Sigara içen bireyler üzerinde yapılan birçok çalışma, yüksek C vitamini alımı olan bireylerin akciğer fonksiyonlarının düşük C vitamini alımı olanlardan daha iyi olduğunu göstermektedir.

Biber çeşitleri de vücudunuzda güçlü bir antioksidan görevi gören ve suda çözünür bir vitamin olan C vitamininin en zengin kaynakları arasındadır. Kırmızı, yeşil farketmeksizin farklı biber çeşitlerini salatalarınızda, ana ve ara öğünlerinizde bulundurmaya özen göstererek siz de akciğer sağlığınıza destek olabilirsiniz.

 

  • Elma

 

Antoksantin pigmentinden zengin olan elmadaki yararlı aktif bileşenler olan flavonoidler, C vitamini ve yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip olan bir meyvedir. Bu içeriğiyle akciğer sağlığımız için son derece değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Lif tüketimi, akciğer sağlığı için son derece önemli olan bir diğer beslenme yaklaşımıdır. Yapılan çalışmalarda lif tüketimi yüksek olan bireylerin, daha az lif tüketenlere göre daha iyi akciğer fonksiyonlarına sahip olduğu görülmüştür.

Haftada 5 adet ve üzerinde elma tüketmenin, daha güçlü akciğer fonksiyonuna sahip olmaya destek olduğunu; KOAH geliştirme ve akciğer kanseri riskinin daha düşük olabileceği ile ilişkilendirildiğini gösteren çalışmalar da elmanın akciğer sağlığı üzerindeki etkilerine dayanak olacak nitelikte.

Siz de akciğer dostu bir beslenme modeli için meyve tüketiminizde elmaya sıklıkla yer verin.

 

  • Zerdeçal

 

Zerdeçal, güçlü antioksidan ve enflamasyon karşıtı (anti-inflamatuar) içeriği sayesinde genel sağlığı iyileştirmeye destek olan bir baharattır.

Yapılan araştırmalarda zerdeçalın içerdiği kurkumin, özellikle akciğer sağlığının desteklenmesinde rolü olan önemli bir aktif bileşen olarak karşımıza çıkıyor.

Zerdeçalın anti-inflamatuar etkisini arttırmak için belirli yancı ürünlerle tüketilmesini destekleyen çalışmalar mevcut. Bu yancılardan başlıcası karabiber olarak örneklendirildiğinden, siz de zerdeçalı mutfağınızda özellikle karabiber ile birlikte daha sık kullanmaya çalışın.

 

  • Kırmızı/Mor lahana

 

Hem posa içeriği hem de antioksidan içeriği çok yüksek olan mor lahana da akciğer dostu besinlerden biridir.

Mor lahana, yüksek lif içeriğinin yanında, kendine rengini de veren güçlü ve sağlığa yararlı bir bileşen olan antosiyaninin de kaynağıdır. Antosiyanin, lahanaya rengini veren pigmenttir ve inflamasyonu önlemede son derece olumlu etkiler gösterir.  Yapılan araştırmalar, antosiyanin alımının akciğer fonksiyonlarının korunmasında rolünün büyük olduğunu ve olası fonksiyon kayıplarını da ciddi oranda önlediğini gösteriyor.

Tüm bu yararlı etkiler için siz de mor lahanayı salatalarınıza, ana ve ara öğünlerinize dahil ederek mevsiminde bol bol kullanmaya çalışın.

 

  • Zeytinyağı

 

Zeytinyağı, içerdiği antioksidan bileşen olan polifenoller ve E vitamini ile yoğun bir bağışıklık destekleyici ve enflamasyon karşıtı besindir.

 

Yapılan bir çalışmada, zeytinyağı tüketimi yüksek olan bireylerin astıma yakalanma riskinin düşük oranda tüketim gösteren bireylere göre daha az olduğu görülmüş.

 

Akdeniz tipi beslenme modelinin sigara içenlerin yanı sıra KOAH ve astımı olan kişilerde de akciğer fonksiyonunu iyileştirici ve destekleyici olması, diyetin temelini oluşturan zeytinyağı tüketimiyle ilişkilendiriliyor.

 

 

  • Yoğurt

 

Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan yoğurt, kalsiyum, potasyum, fosfor ve selenyum açısından zengin bir üründür.

Yapılan çalışmalar, yüksek kalsiyum, fosfor, potasyum ve selenyum alımının akciğer fonksiyon kapasitesini arttırıcı olduğunu; yüksek kalsiyum alımıyla KOAH riskinin %35 oranında azaltılabileceğini göstermektedir.

Bu noktada yoğurt akciğer dostu bir diğer besin olarak örnek gösterilebilir. Siz de yoğurdu ara ve ana öğünlerinizde mutlaka tüketmeye çalışın. Tüketilecek miktarların kişinin ihtiyaçlarına göre değişeceğini de unutmamak gerekir.

 

 

Tüm bu akciğer dostu beslenme tavsiyelerini sizler de günlük diyetinize rahatlıkla dahil ederek nefesinizi güçlendirebilir, kendiniz ve sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Sağlıklı akciğerler ve güzel günler dilerim…

 

Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER