We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

ÇOCUKLUK DÖNEMİ BESLENME DANIŞMANLIĞI

ÇOCUKLUK DÖNEMİ BESLENME DANIŞMANLIĞI

Çocukluk dönemi;  yaşam boyu beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı dönemdir.

Çocukluk dönemindeki beslenme danışmanlığında amacım; çocukların yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayarak büyüme ve gelişmesine destek olmaktır. Çocuğunuz ve sizinle ortak oluşturacağımız beslenme planı ile onların beslenmesini renklendirirken yaşam boyu sağlıklı beslenmenin temellerini atmış olacağız.

Yetişkinlerden farklı besinsel öğelere ihtiyaç duyan çocuklarda, iştahsızlık ya da şişmanlık gibi beslenme sorunları görülebilmektedir. Siz ebeveynler;  bu durumu fark edip çocuğunuzu bir beslenme uzmanı ile görüştürseniz çocuğunuzun sağlığı için önemli bir adım atmış olursunuz.

 

Nasıl ilerleyeceğiz?

  • İlk görüşmede ayrıntılı şekilde doldurduğunuz Renkli Diyet Beslenme Değerlendirme Formu üzerinden çocuğunuzun beslenme alışkanlıkları, vazgeçilmez besinleri, sevdiği besinler, varsa besin allerjileri, genel alışkanlıkları, yaşam şekli, sosyal durumu, psikolojinin beslenme ile ilişkisi, fiziksel aktivite durumu, sağlık durumu, doktorunuzun görüp önerilerini eklediği kan bulguları, kullandığı ilaçlar, kilo hikayesi gibi noktalar üzerinde durduktan sonra; bir günlük besin tüketim kaydını (gün boyu (tüketim saati ve tüketilen  miktar bilgileriyle birlikte) yedikleri ve içtiklerini) alacağım.
  • Çocuğunuzun yaşına göre boy-kilo büyüme eğrilerini değerlendiriyoruz. Vücut analizi cihazı ile yapacağım ayrıntılı ölçüm sonucunda yağ ve kas dokusu ağırlığı, BKI değeri, bölgesel yağ ve kas dokusu dağılımları gibi parametleri anlatıp yorumlayacağım.
  • Tüm bu veriler doğrultusunda ulaşmak istediğimiz hedef kiloyu belirleyeceğiz. Çocuğunuza özel renkli diyet programını birlikte planlayacağız. Uygulayamayacağınız bir beslenme programı hiçbir işe yaramaz; işte bu yüzden birlikte planlıyoruz.
  • Her hafta belirli bir gün belirleyerek düzenli görüşmelerimize de başlıyor olacağız. Çocuklarda duruma göre daha seyrek aralıklarla (2 veya 3 haftada bir) görüşebiliyorum. Bu sıklığa çocuğunuzun durumuna göre ortak karar veriyoruz.
  • Kilo takibinin doğru yapılabilmesi için randevularımızın aynı gün ve aynı saatte, aynı kıyafetlerle ve aynı tokluk düzeyinde olması önemlidir.
  • Haftalık vücut analizi ölçümlerini yaptıktan sonra, haftanın değerlendirmesini yapıp; bir önceki haftaki kilo değişimine, istek ve önerilere, varsa o hafta gerçekleşecek sosyal etkinliklere uygun yeni diyet programını birlikte planlayacağız.

 

Unutmayın çocuğunuz özel, diyeti de ona özel ve renkli olmalı!

 

Randevu için bizi arayın…