We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

ÇOCUKLARDA TUZ TÜKETİMİ NE KADAR OLMALIDIR? HANGİ TÜR TUZLAR TERCİH EDİLMELİDİR?

ÇOCUKLARDA TUZ TÜKETİMİ NE KADAR OLMALIDIR? HANGİ TÜR TUZLAR TERCİH EDİLMELİDİR?

Yetişkinlerde tuz tüketiminin dikkat edilmesi gerektiği pek çok yerde pek çok kişi tarafından sık sık vurgulanıyor; ama çocukların da fazla tuz tüketmemesi gerektiği maalesef yeterince önem görmüyor ve gündeme gelmiyor. Üstelik çocukların yetişkinlere oranla çok daha az miktarlarda tuz tüketmeleri gerek.

Çocukluk döneminde fazla miktarda tuz tüketimi sonucunda hipertansiyon, kalp hastalıkları oluşma riski ciddi oranda artıyor. Ayrıca ileriki yaşlarda meydana gelebilecek osteoporoz oluşum riski de artmakta.

Bir başka açıdan baktığımızda; beslenme alışkanlığı çocukluk çağlarında kazanıldığından; bu yaşlardaki beslenme alışkanlıkları ileriye yönelik sağlık durumu için oldukça önemli. Örneğin; fazla tuzlu besinleri tüketme alışkanlığı kazanmış bir çocuk, ileriki yaşlarda da tuzlu besinlere yönelecek, fazla miktarda tuz tüketme eğilimine girecektir.

Özellikle 0-1 yaş çocukların tüketecekleri yemekler tuzsuz yapılmalıdır. Eğer evde pişen yemekler tuz konularak pişiriliyor ise; çocuk için ayrı bir yerde, tuzsuz olarak yemek pişirilmelidir. Fazla tuz içeren hazır gıdalardan uzak durulmasının sebeplerinden bir tanesi de yine bu besinlerin yüksek oranda tuz içeriyor olmalarıdır.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının temelinin çocukluk çağında atıldığı unutulmamalıdır.