We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Bebek Beslenmesinde Baharatların Önemi

Bebek Beslenmesinde Baharatların Önemi

Bebeğinizin beslenmesinde baharatların gücünü öğrenmeye hazır mısınız?

6.aydan itibaren ek gıdalara geçiş ile hem anne hem de bebek için yeni bir dönem başlamaktadır.Ek gıdaya geçiş döneminde annelerin,bebeklerinde sıklıkla yaşadığı sorun “iştahsızlık “ “yemeği kabul etmeme “ gibi sorunlardır.Peki severek yemesi ve iştah artması için ne yapmalıyız ? İşte tam bu noktada baharatların gizli gücü kapımızı çalıyor.

Baharatlar bebek beslenmesinde bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler.8.aydan itibaren bebek beslenmesinde rahatlıkla  kullanılabilen baharatlar,aynı zamanda iştahı arttırıcı yönü sayesinde yeme alışkanlığını oluşturmasında önemli bir rol oynamaktadır.Şimdi bu baharatlardan birkaçını tanıyıp fonksiyonlarını öğrenelim.

Bebek beslenmesi kullanılan baharatlar;

  • Karabiber,
  • Fesleğen
  • Zerdeçal
  • Kekik,
  • Zencefil
  • Tarçın
  • Biberiye
  • Tatlı toz pulbiber bunlardan birkaçıdır.

 

Zerdeçal

Zerdeçal,Asya’dan soframıza gelen şifalı baharatların başında gelmektedir. Curcimin adıyla karşımıza çıkan , anti-inflamatuvar,antioksidan,antimikrobiyal özelliklere sahip olan zerdeçal aynı zamanda baş ağrılarına ve mide ağrılarına iyi geldiği yapılan meta-analizler sonucunda kanıtlanmıştır.Bebeğinizin beslenmesinde ise çorbalara,pürelere  rahatlıkla ekleyebileceğiniz zerdeçal, aynı zamanda bebeğinizin göz gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır.

 

Fesleğen

Hindistan’dan soframıza zerdeçaldan önce giren et tavuk ve sebze yemeklerimizin baştacı fesleğinin faydaları saymakla bitmiyor.Tedavi edici etkisi ile bebeklerde sıklıkla görülen ishal(diyare),mide bulantısı ve kusmaların önlenmesi, bronşiti tedavi edici etkilere sahiptir. Yapısında bulundurduğu A ve C vitamini, kalsiyum,çinko ve demir  mineralleri ile bebeğinizin hem kemik hem de mental yani zihinsel gelişiminde büyük rol oynamaktadır.Ağrı kesici etkisi  ve anksiyete önleyici etkisi ile bebeğinizin deliksiz bir uyku olanağı sağlamaktadır.

 

Zencefil

Sıkça çaylarımıza misafir olan zencefilin hem bebek sağlığı hem de hamilelik döneminde oynadığı rol oldukça büyüktür.Yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerde mide ağrıları ve bulantıları geçirici etkisi , aynı zamanda hamilelik döneminde sıklıkla ilk aylarda görülen bulantıları ve kusmayı önleyici etkisi kanıtlanmıştır.Bebeğinizin beslenmesinde çorbalara ,pürelere ekleyebilir ya da bitki çayı olarak kullanıp zencefilin  etkisinden yararlanabilirsiniz.Genelde yetişkin beslenmesinde ,zencefil ve bal bir arada kullanılır, ancak bebeğinize bu dönemde en az 5 yaşına kadar bal verilmemesi önemli bir husustur.

 

 

Tarçın   

Tarçın yüzyıllar boyunca tatlılarımıza , çaylarımıza ve sütlerimize eşlik eden eşsiz baharatlardan biridir.Bebek beslenmesinde önemi büyük olan tarçın,meyve pürelerine ,yoğurtlara ,yulaf ve pirinç lapalarına,son dönemlerde popüler olan tatlı patates ve bal kabağı püreleri konulup yemeğin tadını zenginleştirir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan manganez ,lif ve yüksek oranda kalsiyum ile bebeğinizin hem kemik gelişimini olumlu yönte etkilemektedir.

 

Nane

Yüzyıllardır sofralarımızın baş baharatlarından biridir. Bebeklerde başlıca gaz sancılarının giderilmesi,kusma,bulantı,boğaz ağrısı ve öksürme ,karın ağrısı gibi şikayetleri önlemesi açısından kullanımı önemli bir baharattır.Aynı zamanda yapılan çoğu araştırmadada ,hamilelik döneminin ilk aylarında sıklıkla rastlanan bulantı ve kusmaların hafifletilmesi ve iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bebeğinizin beslenmesinde, ev yapımı yoğurt çorbalarına ekleyerek ya da limon ile birlikte çay formunda içirerek bebeğinizin beslenmesine rahatlıkla  ekleyebilirsiniz.

 

Karabiber

Güney Hindistan’dan soframıza gelen karabiber antioksidan,antimikrobiyal,antiinflamatuvar ve mide koruyucu bir çok özelliğe sahiptir. Bebeklerde ek gıdaya geçişte sıklıkla gördüğümüz mide hassasiyetinde karabiber tedavi edici ve yatıştırıcı bir baharat olarak kullanılabilir. Bebeğinizin çorbalarına, havuçlu,balkabaklı pürelerine rahatlıkla ekleyebilirsiniz.Aynı zamanda antimikrobiyal etkisinden daha etkili yararlanmak için , bebeklerinizin çaylarına ufak miktarlarda ekleyip grip,boğaz ağrısı ve iltihaplanmaları önleyebilirsiniz.

 

Kekik

Kekik et yemekleri,çorba ve pürelerin tadına lezzet katan nane familyasından gelen sofralarımızın baş baharatlarından biridir. Bebeklerde görülen öksürük sorunlarının çözülmesinde , mantara bağlı oluşan enfeksiyonların ve akne benzeri bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde etkin rol oynamaktadır.Kekik, bebeklerinizin beslenmesinde çorbalara,pürelere koyularak yemeğin lezzetini arttırır.Aynı zamanda kekik çayı 8 aydan sonra herhangi bir alerjik reaksiyona karşın az miktarda denenebilir , daha sonra  belli miktarlarda verilebilir.

 

 

Yukarıdaki açıkladığımız baharatlara ek daha bir sürü baharat konulabilir. Bebek beslenmesi bebeğe, annenin beslenmedeki bilgisine ve tutumuna bağlı olarak değiştirilip bebeğin gelişimi en iyi seviyeye getirilebilir.Unutulmamalıdır ki , saydığımız bahatların dozu yani kullanacağınız miktar dengeli ve yeterli miktarda olmalıdır. Fazla alınan baharatın zararlı etkisinin olduğu kesinlikle unutumamalıdır.

Ek gıdaya geçiş dönemini sorunsuz ve rahat geçirip, baharatların eşsiz gücünden yararlanmanız dileğiyle.