We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Anne Sütü Verebileceğiniz En Güzel Hediye

Anne Sütü Verebileceğiniz En Güzel Hediye

Anne Sütü Hakkında

Anne sütü neden bu kadar önemli , emzirmenin bebeğe olan faydaları çok fazla peki ya anneye olan faydaları neler? İlk 6 ay sadece anne sütü uyarısını duymayan  var mı ?

Emzirme konusunda farkındalığı arttırmak için de 1-7 Ekim arası ‘Dünya emzirme haftası’ kabul edilir. Bu hafta henüz bitmeden emzirmenin önemini  anlattığımız yazımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Her anne çocuğunun ileride okul hayatında başarılı olmasını, yaşıtlarına göre zeka ve beden gelişiminin yeterli olmasını, hastalıklara yakalanmamasını ister. Bütün bunlar aslında bebeğini kucağına aldığı ilk 30 dakikadan itibaren annenin onu emzirmesiyle başlar. Annelerin doğal yeteneğidir emzirme. Bebekleriyle kurdukları ilk iletişim, ilk sevgi bağı, bebekte oluşan güven duygusunun temelleri annenin bebeği emzirmesiyle oluşur. Tabii doğru teknik ve zamanlama ile yapılırsa…

Öncelikle anneler bebeklerine kavuştukları ilk 30 dakika içerisinde emzirmeye başlamalı ve altın değerinde olan sarı ya da krem renkli  ‘ilk süt’ ü (kolostrum) mutlaka bebeklerine vermelidirler. Kolostrumun normal anne sütünden farkı  bebeğin bağışıklık sisteminin temelini oluşturmasıdır.  Adeta bebeğinizn  ilk aşısı özeliği taşımaktadır.  Başlangıçta damla damla gelen kolostrum; zaman içerisinde rengini normal süte çevirmektedir. Bu aşamada annelerin yapması gereken,  asla emzirmeyi bırakmadan sabırla bebeklerini beslemektir.  Anneler emzirmeye devam ettikçe gelen süt miktarı artmaya başlar, sütün rengi olgun süte dönüşür ve kendilerine uygun, en rahat emzirme pozisyonunu doğru tekniği yakalayarak bebeklerini rahatlıkla besleyebilirler.

Emzirmek Anne ve Bebeğe Çift Taraflı Yarar Sağlar:

 

Emzirmenin Bebeğe Sağladığı Yararlar:
 • Bebeklerin anne sütüyle karnı doyarken aynı zamanda su ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu nedenle ilk 6 ay su dahil hiçbir besin öğesine ihtiyaç duymadan bebekler gelişimini en uygun şekilde sürdürürler.
 • İhtiyaç duydukları herşeyi tam olarak anne sütünden almış olurlar.
 • Anne ve bebek; emzirme sürecinde başbaşa vakit geçirmiş olurlar bu da güven duygusu ve sevgi bağını kuvvetlendirir.
 • Bağışıklık sistemi için gerekli immünoglobulinler anne sütünden sağlanır.
 • Anne sütü alan bebeklerin kronik hastalıklara ve  obeziteye yakalanma riski azalır.
 • Okul başarıları ve zeka gelişimleri anne sütü almayan bebeklere oranla daha fazladır.
 • Anne sütü alan bebekler daha sakin olur ve daha az ağlarlar çünkü anne sütü doğal sakinleştiricidir.
Emzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar:
 • İlk yarım saat/ 1 saatte emzirmeye başlayan kadınlarda doğum sonrası rahim içi kaslarının  toparlanması  daha hızlı olur.
 • Emziren kadınlarda meme kanseri, yumurtalık kisti, idrar yolu enfeksiyonları görülme sıklığı emzirmeyenlere oranla çok daha azdır.
 • Emziren anneler doğru bir  beslenme planı ile çok daha kolay kilo kaybederler.
 • Emzirme maaliyeti düşük ve her zaman hazır bulunduğundan anneler için en pratik seçenektir.

Sevgili anne adayları ve anneler, tüm bu sebeplerden dolayı bebeğinize verebileceğiniz en kıymetli hediye anne sütüdür. Bunun için ilk 6 ay sadece anne sütü, 6. aydan 2 yaşına kadar ise anne sütü ve uygun ek besinlerle bebeğinizin en ideal gelişimini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın! Her annenin sütü kendi bebeğine özgüdür !

Ayrıca anne adayları için özel olan hamile ve doğum sonrası online diyet paketimize göz atmak için tıklayın.