We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Aktive Edilmiş Kömür Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aktive Edilmiş Kömür Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aktive edilmiş kömür, toksinleri ve kimyasalları vücuttan atmak için kullanılan güçlü bir doğal tedavidir. Çeşitli kaynaklardan elde edilir, ancak tüketim olarak kullanılacaksa, hindistancevizi kabuklarından veya diğer doğal kaynaklardan yapılmış aktif kömürü seçmek önemlidir. Aktive edilmiş kömür nedir? Faydaları nelerdir?

En bilindik aktif kömür kullanımlarından biri, zehirlenme ve aşırı doz ilaç kullanımının güvenli ve etkin tedavisi içindir. Dünyadaki acil travma merkezlerinde kullanılır. Buna ek olarak, şişkinlik ve gazı azaltmak, kolesterolü düşürmek, gebelik sırasında safra akışı sorunlarını güvenli bir şekilde tedavi etmek için kullanılır.

Araştırmalar, aktif karbonların bazı durumlarda gastrik lavajdan daha iyi sonuç verdiğini göstermiştir. Yazımızda sizler için Aktive edilmiş kömür nedir? Faydaları nelerdir? inceledik.

Peki, aktif kömür nasıl çalışır?

Aktif kömür milyonlarca küçük gözenek içinde toksinleri ve kimyasalları yakalayarak çalışır. Ancak, petrol, alkol, lağım, asit veya diğer aşındırıcı zehirler alındığında kullanılamaz.

Alınan kimyasalın emilimindeki süreç boyunca çalışır. Vücutta emilim, besin maddeleri, kimyasallar ve toksinler de dahil olmak üzere, elementlerin reaksiyona girmesiyle oluşur ve kan dolaşımına girer. Emilim, elementlerin bir yüzeye bağlandığı kimyasal bir reaksiyondur.

Aktif kömürün gözenekli yüzeyi, pozitif yüklü toksinlere ve gaza bağlanmasına neden olan negatif bir elektrik yüküne sahiptir. Aktive edilmiş kömürü, mangal kömürüyle karıştırmamak gerekir! Mangal kömürü toksinler ve kimyasal maddeler ile yüklüdür ve asla tüketilmemelidir.

Aktif kömür kullandığınız gün, 12-16 bardak su içmek zorunludur. Aktif kömür kullanımından sonra yeterli miktarda su tüketilmiyorsa dehidrasyona (susuzluğa) neden olabilir. Buna ek olarak, toksinleri hızla boşaltmaya yardımcı olur ve bazı kişilerde kabızlığı önler.

Zehirlenmeler için güvenli ve etkili bir tedavi olmanın yanı sıra, toksinlerin sistemden çıkarılmasını sağlar ve aktif karbon kömürü deodorize etme ve dezenfeksiyon işlemlerini içerir ve Lyme hastalığını iyileştirmek için önemli bir adımdır. Şimdi birlikte sizin için hazırladığımız aktive edilmiş kömür nedir? Faydaları nelerdir? inceleyelim. İşte aktive edilmiş kömürün kullanım alanları:

  1. Gaz ve Şişkinliği Azaltır

Aktive edilmiş kömür, rahatsız edici gaz ve şişkinliğin hafifletilmesinde kullanılmaktadır. Amerikan Gastroenteroloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, aktif kömür kullanımının gaz problemi yaratan bir öğünden sonra oldukça faydalı olduğunu göstermiştir.

Gaz ve şişkinliği hafifletmek için doz önerileri: Tipik bir gaz problemi yaratan yemekten bir saat önce bir bardak su ile yaklaşık 500 miligram alınması önerilmektedir. Ancak tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kömürün vücut sisteminize girmesine yardımcı olmak için bundan hemen sonra ek bir bardak su ile devam edin.

  1. Alkol Zehirlenmesini İyileştirir

Aktif kömür, alkolü absorbe etmezken, zehirlenmeye katkıda bulunan diğer toksinleri vücuttan çabucak kaldırmaya yardımcı olur. Aktive edilmiş kömür, alkol ile aynı zamanda alındığında bazı çalışmalar gösteriyor ki, kandaki alkol konsantrasyonlarını önemli ölçüde düşürebiliyor. Princeton Üniversitesi’nin kılavuzunda, aktif kömürün alkolle ilgili bazı durumlarda uygulandığını göstermiştir.

  1. Acil Durumlarda Toksinleri Temizleme

En yaygın aktif kömür kullanımlarından biri, yutulduğunda toksin ve kimyasalları atmasıdır. Çoğu organik bileşik, böcek ilacı, cıva, gübre ve çamaşır suyu, aktif kömür yüzeyine yapışır ve vücuttaki emilimini engellerken daha hızlı ortadan kaldırılmasına izin verir.

Aktif kömür, birçok farmasötik ilaç ve tezgah üstü ilaçların kazara veya kasıtlı olarak aşırı dozda verilmesi durumunda da kullanılır. Aspirin, kokain, morfin için etkilidir. Doğru miktarda olabildiğince çabuk uygulanması önemlidir.Zehirlenme durumunda derhal 112’yi arayın. Doğru dozaj zorunludur, dikkat etmeniz gerekir.

Unutmayın, aktif kömür alındığında yeterli su tüketilmelidir.

  1. Cilt ve Vücut Sağlığı

Harici tedavilerde, sivilcelerin tedavisinde ve böcek ısırığı rahatsızlığının, zehirli sarmaşık veya zehirli ağaçlardan bulaşan kızarıklıkların ve yılan ısırmalarının hafifletilmesinde etkilidir.

Sivrisinek ısırığı veya arı sokması sonrasında, bir kapsül aktif kömürü hindistan cevizi yağı ile karıştırarak bölgeye uygulanabildiği söylenmektedir. Ancak uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Sivilceleri ve akneleri tedavi etmek için, aktif kömür  ve aloe vera jeli birlikte kullanılarak tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

  1. Sindirim Sistemi Temizliği

Aktif kömür kullanımı, alerjik reaksiyonlara, oksidatif hasara ve zayıf bağışıklık sistemi işlevine neden olan toksinleri atarak sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik etmeye yardımcı olur. Sisteminizden toksinleri atarak, sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Gıda üzerindeki zehirli maddeler, içtiğimiz sudaki kimyasallar gibi çevresel faktörler vücudumuzda zehirli bir yük oluşturmaktadır. Genel sağlık ve sağlıklı yaşamı desteklemek için rutin olarak sindirim sistemini temizlemek önemlidir. Aktive edilmiş kömür ile sindirim temizliğini tamamlamak için, her yemekten 90 dakika önce iki gün boyunca 10 gram uygulanmaktadır. Ancak bu bilgilerin uygulanması için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Temizleme esnasında yardımcı olabilmek için bol meyve ve sebzeler, çim ile beslenen etler ve balık tüketmeye özen gösterin.

  1. Böbrek Fonksiyonlarını İyileştirir

Aktive edilmiş kömür, böbreklerin filtrelemek zorunda olduğu atık ürünlerin sayısını azaltarak böbrek fonksiyonlarının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Kronik böbrek hastalığına yakalanan hastalarda özellikle yararlı olabilir.

Sağlıklı böbrekler, normalde ek bir yardım almadan kanı filtrelemek için çok iyi donatılmıştır. Bununla birlikte, kronik böbrek hastalığına yakalanmış hastalar genellikle üre ve diğer toksinleri vücuttan atmak için daha zorluk çekmektedir.

Aktive edilmiş kömür, üre ve diğer toksinleri bağlayarak vücudunuzun bunları ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir.

Üre ve diğer atık ürünler, difüzyon olarak bilinen bir süreçle kan dolaşımından bağırsağa geçebilir. Bağırsaklarda harekete geçirilen odun kömürüne bağlanır ve dışkılarla atılır. Aktif kömür kullanımıyla, kronik böbrek hastalığı olanlarda böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir çalışmada, aktive edilmiş kömür takviyeleri, son aşama böbrek hastalığına sahip hastalardaki üre ve diğer atık ürünlerin kan düzeylerinin düşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yukarıda yazılan bilgiler için mevcut kanıt zayıftır. Daha güçlü çalışmalara ihtiyaç vardır.

Aktive Edilmiş Kömür Kullanımı Güvenli Midir?

Aktive edilmiş kömür kullanımı bir uzmanla birlikte olduğunda hayat kurtarıcı olabilir. çoğu durumda güvenli kabul edilir ve advers reaksiyonların sık olmayan ve nadiren ağır olduğu söylenir.

En bilinen yan etkileri; mide bulantısı ve kusma olmuştur. Ayrıca kabızlık ve siyah dışkı bildirilen iki yaygın yan etkidir.

Aktive edilmiş kömür, zehir için acil bir panzehir olarak kullanıldığında, mideden ziyade akciğerlere girme riski vardır. Bu, özellikle eğer onu alan kişi kusarsa veya uykulu, yarı bilinçli olması durumunda geçerlidir. Bu risk nedeniyle aktive edilmiş kömür sadece tamamen bilinçli, uzman kişilere verilmelidir.

Aktive edilmiş kömür cildi, bağırsakları ve sinir sistemini etkileyen nadir bir genetik hastalık olan variegat porfiri hastalarında semptomları kötüleştirebilir.

Ayrıca, çok nadir durumlarda aktif kömür bağırsak tıkanıklıklarına veya deliklere neden olmaktadır.

Aktif kömürün bazı ilaçların emilmesini de azaltabileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, ilaç kullanan bireyler kullanmadan önce sağlık uzmanlarıyla görüşmelidir.

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Ayrıca yeni açılan web sitemizi ziyaret ederek online diyet paketlerimize göz atabilirsiniz.