We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

ADET ÖNCESİ BESLENME ÖNERİLERİ

ADET ÖNCESİ BESLENME ÖNERİLERİ

Adet öncesi sendrom (PMS) yaşıyor iseniz beslenmeye dikkat! Beslenmede dikkat edeceğiniz 8 altın öneri:
1.)  Kompleks karbonhidratlara yönelin.
Kan şekerini dalgalanmalardan uzak tutmak amaçlı, basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidrat içeren besinlere ağırlık verilmelisiniz. (Kurubaklagiller, tam tahıllı ürünler gibi ) Buna dikkat ederek aynı zamanda ödem oluşumunu da azaltmış olacaksınız.
2.) Magnezyum içeren besinler veya gerekirse magnezyum suplemanı önemli!
Magnezyum içeren besinler özellikle bu dönemde daha çok tercih etmeli, gerekirse magnezyum takviyesi alınmalısınız. (Yumurta, et, süt, balık, kuru baklagiller, Brokoli, kabak, tahıllar, çikolata, badem iyi birer magnezyum kaynağıdırlar.)
3.) Tuz alımına dikkat!
Vücuttaki ödemin oluşumuna neden olacağından tuz tüketimine özellikle dikkat edilmelisiniz. Özellikle vücudunuzda ödem varsa tuz tüketimini ciddi anlamda azaltmalısınız. Tuz içeriği yüksek hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Maden suyunun da sodyum içeriği yüksek olduğundan uzak durmakta fayda var!
4.) Posalı ürünleri eksik etmeyin.
Hem kabızlığı önleme amaçlı hem de tokluk hissini artırma adına posa tüketimine önem vermelisiniz. Sebze ve meyveler, tam tahıllı ürünler, kurubaklagiller başta olmak üzere posa içeren besinler öğünlerinizden eksik olmasın.
5.) Sıvı tüketimine dikkat!
Ne az, ne de çok fazla sıvı tüketmek yanlış olur. Sıvı tüketiminiz ortalama 2, 5-3lt. arası olmalı. Aslında su ihtiyacı da kişiye özeldir.
6.) Az ve sık beslenme yaşam tarzınız olsun!
Yeterli ve Dengeli Beslenme’nin en önemli basamağı 5-7 öğün beslenmedir. PMS dönemini daha rahat atlatmada öğün düzeninin yine çok önemli yeri vardır. Öğün atlamadan, az miktarlarda ve sık beslenmeye özen göstermeli, bunu yaşam tarzı haline getirmelisiniz.
7.) Çay, kahve, alkol tüketimi sınırlandırılmalı.
Ödeme sebebiyet vereceğinden bu içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Ayrıca; kafeinin olumsuz etkileri de bu dönemde sizi normalden daha çok etkileyebilir.
8.) PMS semptomlarını azaltmada; D vitamini ve Kalsiyum tüketimi önemli.
Yeterli ve Dengeli Beslenme Davranışı çerçevesinde tüketilen günlük en az dört porsiyon süt ve süt ürünlerinin, PMS’in başlıca semptomları olan kızgınlık, gerginlik, yalnızlık hissi ve ağlamaklı olma durumlarını daha az hissetmede etkili olduğu görülmüştür.