We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

4 Adımda Kilo Alma Yolculuğuna Var mısın?

4 Adımda Kilo Alma Yolculuğuna Var mısın?

Zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız önce bir Endokrinolog hekime, sonra bir Diyetisyene danışmalısınız. Muayene ve yüzyüze görüşmeler sonrasında, ihtiyaçlarınıza uygun beslenme programı  ile sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo almak mümkün.

Sizlere kilo alma yolculuğunda yardımcı olacak önerilerde bulunmak istiyorum. Kilo almak istiyorsanız bu 4 adımı alışkanlık haline getirin!

1- Sütlü tatlılar tüketin.

Muhallebi, puding, tavukgöğsü, krem karamel gibi sütlü tatlılar; besleyici ve yüksek kalorili besinlerdir. İhtiyacınıza göre günde 1 veya 2 porsiyon sütlü tatlı tüketebilirsiniz. Tercih edeceğiniz tatlılarınıza ceviz, badem, fındık, kuru meyveler ilave ederek tüketirseniz enerji alımını arttırmış olursunuz. Zevkinize göre hazırladığınız tatlıları araöğünlerde tüketmeye özen gösterin.

2-İçecek tercihinizi iyi belirleyin.

Çay, kahve, meşrubat gibi içecekler yerine süt, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, ev yapımı limonata ve meyveli ev yapımı soğuk çay tüketin. Böylece besin ögeleri ve enerji alımınızı arttırmış olursunuz. Örneğin; bir avuç büyüklüğünde (1 porsiyon) meyveyi yiyerek doyabilirsiniz ama; taze sıkılmış meyve suları içerek 1 porsiyon meyve yerine o, ara öğünlerinizde posa alımınızı arttırmak amacıyla meyveler de olsun.

3- Yemeklerle sıvı almayın!

Mide hacminizi iyi değerlendirin. Yemek sırasında fazla sıvı alımı, çabuk doymanıza ve yemeği yarıda bırakmanıza sebep olabilir. Bu yüzden kilo almak istiyorsanız yemeğinize çorba yerine ana yemekle başlayın. Yemekle birlikte de cacık veya ayran gibi sıvılar yerine yoğurt tercih edin. Aynı şekilde yemekte içilen su tokluk sağlar. Suyu yemekle değil; aralarda 1’er bardak şeklinde tüketin. Sağlıklı bir vcut için gün içerisinde ortalama 2lt. su içmeniz gerektiğini unutmayın.

4- Kuru meyveler ve yağlı tohumları yanınızdan ayırmayın.

Tüketmesi ve taşıması oldukça kolay olan bu besinleri araöğünlerinizden eksik etmeyin. Bu besinler, vitaminler, mineraller ve kanseri önlemekte destekçi anti-oksidanlardan ve sağlıklı yağlardan zengin olmaları açısından avantajlarıdır. Kuru meyvelere örnek: kuru üzüm,  kurutulmuş yaban mersini, kurutulmuş turna yemişi, kuru hurma, kuru incir, kuru kayısı olabilir. Yağlı tohumlara örnekler de; badem, ceviz, fıstık, fındık, kaju, antep fıstığı, ayçekirdeği ve kabak çekirdeği olabilir.  Ofis çekmecenizde, arabanızda, çantanızda, evinizin salon masasında, okul çantanızdan bu besinleri mutlaka bulundurun.

Uzm. Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER