We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

X Kuşağı ve X Kuşağı Diyeti

X Kuşağı ve X Kuşağı Diyeti

X kuşağı ve X kuşağı diyeti nedir? Daha önce duymadıysanız şimdi öğrenmenin tam zamanı! Günümüzde bireyler doğum yıllarına göre kuşaklara ayrılmıştır. Bu kuşaklar şu anda X, Y, Z kuşağı olarak ayrılmış ve 4. Kuşak 10 yıl içerisinde yeni bir kuşak olarak katılacaktır.

Bu kuşaklar kronolojik sıraya göre:

Bebek Patlaması Kuşağı (1946 – 1964 arası doğanlar),

  • X Kuşağı (1965 – 1980 arasında doğanlar),
  • Y kuşağı (1980 – 2000 arasında doğanlar),
  • Z Kuşağı (2000 yılı ve sonrasında doğanlar) şeklindedir.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki kişilerin doğup büyüdükleri dönemler onların davranıl ve tutumlarını, kişisel özelliklerini etkiliyor. Aynı zamanda tüketilen besinlerin ve popüler olan yiyeceklerin kuşaklar arasında farklı olduğu görülüyor. Peki X kuşağı ve X kuşağı diyeti nedir? Dönemler arası farklılıklar keskin çizgilerle belli olmasa da genel olarak bir çıkarım mevcut. Eğer Y kuşağına veya Z kuşağına aitseniz, diyetleri ve açıklamaları için linke tıklayabilirsiniz. X kuşağına ait olan bireyler yazımızı muhakkak okumaya devam edin, kendinize ve arkadaş çevrenize ait özellikleri ve beslenme davranışlarınızı bulabilirsiniz. X kuşağı ve X kuşağı diyeti nedir?

X KUŞAĞI

X kuşağı, 1965-1980 yılları arasında doğan kişilerden oluşur. Bu kişiler, bebek patlaması kuşağından sonra doğan kişileri içine alır. Batı’da 1965- 1980 yılları arasında doğan ve benzer özellikleri gösteren insanların oluşturdukları kuşak olarak bilinir.

X KUŞAĞI VE İŞ HAYATI

X kuşağında doğup büyüyen bireyler, iş yaşamında sadık, kanaat duyguları yüksek ve aynı işte uzun yıllar çalışmış kişilerdir. Düşününce gerçekten de anne ve babalarımızın uzun süreli olarak aynı mesleği yaptığını hatırlamıyor muyuz? Daha iyi kariyer imkânları arayan X kuşağı üyeleri, teknolojik devrime denk geldiklerinden zorunlu olarak teknoloji kullanmaya başlamışlardır. Toplumsal meselelere karşı oldukça duyarlı, otoriterelere karşı saygı gösteren, iş motiveleri yüksek kişilerdir. Bu dönemlerde kadınlar çalışmaya başladıklarından daha az çocuk sahibi istemeye başlamışlardır. Bu kuşağa ait bireyler iş sınırlarının daha az belirgin olduğu ortamlarda çalışmak isterler. Çalışma şekilleri, kendilerine ait özgürlüğü kullanarak beklentilerine ulaşmaya çabalarlar.

X KUŞAĞI KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ

Bu kuşağın bireyleri özgürlüklerine düşkündür. X kuşağı üyeleri kendi sorumluluklarını erken yaşta alarak kendi kendilerine büyüdükleri için çalışma ortamında, yönetilmekten çok yaratıcılıklarını kullanarak ulaşacakları hedefler istemektedirler. X kuşağı yıllarında doğan bireyler, tek başlarına çok iyi çalışır ve işlerine odaklanırlar. İş ve özel yaşam arasındaki dengeye özen gösterirler ve çalıştıkları diğer kişilerden de saygı beklerler.

X KUŞAĞI DİYETİ

X kuşağının genellikle sabah ve akşam olarak iki öğün yaparlar, öğün sayıları azdır. Daha çok tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır. Yemeklerinde en fazla buğday unu ile yapılan yağlı hamur işleri vardır. Beslenmelerini ağırlıklı olarak hayvansal ürünlerden sağlar. İçecek olarak genellikle; boza, oralet, ayran, şerbet, şalgam, hoşaf ve kefir kullanılmıştır. Pastırma ve sucuk gibi ürünler sofralarda yer almaktadır. Bu ürünleri özellikle göç sırasında et ürünlerini saklama amacıyla kullanmışlardır. Temel besin maddesi olarak yağ kullanılır. Tereyağı sütten ziyade yoğurttan elde edilir. Aynı zamanda don yağı kullanılır. Başlıca tahıl ürünleri buğday, çavdar, arpa ve darıdır. Genellikle buğday ekmeği kullanılır. Sebzelere çok daha az ilgi duyarlar ve en çok; kabak, pancar, pırasa, havuç, soğan, patlıcan ve dağ salatalığı çok kullanılır. Meyve ve kuruyemişlere de oldukça ilgi gösterirler. Üzümden pekmez, sirke ve şarap yapılır. Baklagiller arasında bakla, fasulye, bezelye, mercimek ve nohut ağırlıklı olarak beslenirler. Ayran aşı çorbası o dönemlerde oldukça meşhur olmuştur.

Yazımızı umarım beğenmişsinizdir. Merak ettikleriniz ve sorularınız için yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca online diyet paketlerimize göz atmak için tıklayın.