We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

GÜNLÜK SU TÜKETİMİNİ ARTTIRMAK İÇİN 9 PRATİK ÖNERİ

GÜNLÜK SU TÜKETİMİNİ ARTTIRMAK İÇİN 9 PRATİK ÖNERİ

Su ihtiyacımız da kişiye özeldir…

Diyet programlarının ‘kişiye özel’ planlanması gerektiğini her fırsatta vurguluyorum: ‘Siz özelsiniz; diyetiniz de size özel!’. Su ihtiyacımız için de aynı durum söz konusu. İçmemiz gereken su miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor.

Su yaşamsal önem taşımakla birlikte kilo kaybında da etkilidir.

Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşır. Kilo verme programlarında da suyun önemi büyüktür. Su tüketimi ile metabolizmanın çalışması arasında yakın bir ilişki bulunur. Yeterli su tüketimi ile birlikte, günlük harcanan enerji miktarı dengelenir ve metabolizmanızın daha hızlı çalışması söz konusudur. Su, yeterli miktarda içildiği takdirde midede yarattığı hacimden dolayı alınan besinlerde farkında olmadan bir miktar kısıtlama yapar. Dolayısıyla besinlerle birlikte vücuda alınan enerji miktarı da bir miktar azalmış olur.

Su, hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını sağlar. Atık ürünlerin taşınarak böbreklerden atılmasını sağlamakla birlikte sindirim sistemi, cilt sağlığı, bağışıklık sistemi üzerinde de önemli rolleri vardır.

Gün içerisinde ne kadar su içmeliyiz?
​ Sağlıklı bir kişide su ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ortalama 1, 5–2, 5 lt arasındaki su tüketimi normaldir.
​ Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye göre değişkenlik göstermektedir. Basitçe söylemek gerekirse; en az aldığımız kalori miktarı kadar su tüketmeliyiz. (1500 kal. enerji içeren bir beslenme programı uyguluyor iseniz; su gereksiniminiz en az ortalama 1, 5 lt. olmalıdır). Terlemenin artması ile birlikte (spor sırasında ve sonrasında, yaz aylarında, vs. ) sıvı kayıpları arttığından; ½-1 lt. daha fazla su tüketilmelidir. Yaz aylarında su ihtiyacımız artış göstermektedir.
Hamile bayanların su ihtiyacı ise daha fazla olabilmektedir.

Günlük su tüketimini arttırmak için 9 pratik öneri
Pek çoğumuz malesef su içme alışkanlığını kazanmış değiliz. Su içmeyi genellikle unutuyoruz!! Halbuki gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmek sağlık için olduğu kadar kilo kontrolü için de çok önemli.
İşte size su tüketiminizi arttırmanız için 9 pratik önerim:
1- Güne su ile başlayın! Her sabah uyandığınızda 1 büyük bardak su için, bu davranışı alışkanlık haline getirin.
2- İşyerinizde, evinizde Masanızın üzerinde her zaman temiz ve cam bir şişede su bulundurun.
3- Çay ve kahve içmekten su içmeyi unutuyorsanız; buna artık bir dur demenin zamanı gelmiş. Size önerim; çay/kahve kupanıza arada su koyup tüketmeniz… Bir defasında çay, diğerinde su koymak gibi sırayla da yapabilirsiniz. Böylece su tüketiminiz otomatikman 2 katına artacaktır.
4- Su içmeniz gerektiğini hatırlatan minik post-it kâğıtlar size yardımcı olabilir. ’Su içmeyi unutma’ şeklinde notlar aldığınız post-it leri monitörünüzün üzerine, arabanızın camına yapıştırabilir, cüzdanınızın içine koyabilirsiniz.
5- Her akşam işyerinizden ayrılırken su içmeyi alışkanlık haline getirin.
6- Çantanızda minik bir şişe su bulunması acil bir durumda (toplu taşıma aracı kullanıyorsunuz, trafikte uzun süre kalma gibi durumda, vs.) oldukça faydalı olacaktır.
7- Arabanızda her ihtimale karşı en az 1 şişe içme suyu bulundurun.
8- Öğün aralarında su içmeyi alışkanlık haline getirin.
9- Günü su ile bitirin! Gece yatarken büyük bir bardak su içmeyi unutmayın.

Yeterli miktarda su tüketeceğiniz renkli günler diliyorum.