We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Online Diyetle Dünya Yemekleri

Online Diyetle Dünya Yemekleri

Online diyet sayesinde dünyanın dört bir yanına ulaşabiliyoruz. Bu sayede danışanlarımızdan ülkenin geleneksel yemekleri hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Size online danışanlarımız sayesinde öğrendiğimiz yemekler ve diyette nasıl kullanılması gerektiği hakkında bir yazı hazırladık. Yazımızı okumak için sayfaya devam edebilirsiniz.

FAS VE GELENEKSEL YEMEKLERİ

Fas yemekleri denince ilk akla gelenler tabi ki tajin (tagine) ve kuskus (couscous) oluyor. Bu ikisi için milli yiyecekleri diyebiliriz. Yemeklerden  biraz bahsedecek olursak;

Tajin, bizim güveç  yemeğimize çok benziyor. Hem yemeğin adı  hem de pişirildiği kabın adı  tajindir. Genellikle sebze ile yapılmayı tercih ediliyor. Tajin kabının içerisine et balık, tavuk oturtulup daha sonra sebzeler ekleniyor. Fas’da yemeklerde baharat kullanımı çok yaygınmış. Tajinin içine de kişniş, köri, safran,zencefil gibi  baharatlar ekleniyor.

Online danışanlarımızın paylaştığı bilgilerden çıkarak bu yiyecekleri diyetisyen gözüyle yorumlarsak eğer; kullanılan malzemeler oldukça  besleyici, içine kattıkları baharatlarda adeta antioksidan deposu ve şifa kaynağıdır. Ama yine de yağ içeriğinden ve ilave şeker kullanımından dolayı sağlık problemi olanların dikkatli tüketmesi gerekiyor.  Ortalama porsiyonunda kullanılan malzemelerle değişmekle birlikte totalde 350-400 kaloridir. Kilo kontrolü yapanların tüketmesini çok önermiyoruz.

Kuskus, bulgurdan yapılan ve üzerine sebze, et ya da tavuk eklenerek servis edilen bir yemektir. Fas’da özel gün yemeklerinin vazgeçilmezidir. Düğünlerde, davetlerde misafirlere mutlaka ikram edilir.

Besleyici besinlerden oluşan kuskusun bir porsiyonu ortalama 200-250 kaloridir. Kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için erken acıkmanıza neden olur. Kuskus tüketirken en önemli husus, her zaman da dediğimiz gibi ‘’porsiyon kontrolü’’dür. 3 yemek kaşığı yeterli olacaktır.

SIRBİSTAN VE GELENEKSEL YEMEKLERİ

Sırbistan’da kırmızı etin ucuz olmasından dolayı  insanlar genellikle protein ağırlıklı  beslenip et tüketiyorlar. Kırmızı eti her şekilde tüketiyorlar ama galiba en çok köfte şeklinde tüketiyorlar. 2 meşhur köfteleri var. Biri cevapcici diğeri ise pljeskavicadır.

Cevapcici, ortalama işaret parmağı  büyüklüğünde lezzetli, yağlı etten yapılmış ızgara bir köftedir. Yanında ekmek domates biberle servis ediliyor.

Oldukça sağlıklı ,doyurucu ve yanında salata tükettiğinizde dengeli olan menünün tek kötü özelliği porsiyonların çok büyük olmasıdır. Bir köfte porsiyonunda aşağı yukarı 10 köfte bulunuyor. Ve bir küçük köftenin ortalama 50-60 kalori olduğunu unutmayınız..

Pljeskavica; hamburger köftesi inceliğinde, çapı ortalama 15 cm genişliğinde şekillendirilen  ızgarada pişirilen bir köftedir. Köftenin içerisine kaymak katıyorlar bu da köftenin doğal olarak yağ içeriğini arttırıyor. Köfte, yanında beyaz soğanla servis ediliyor.

Köftenin kaymaklı olması  yağ içeriğini oldukça yükseltiyor. Bu yüzden kardiyovasküler hastalıklar yada diyabet gibi sağlık sorunlarının tüketirken dikkat etmesi gereken bir yiyecektir.

İSPANYA VE GELENEKSEL YEMEKLERİ

İspanyollar da bizim gibi kalabalık masaları, sohbetle, kahkahalarla uzun süren yemekler yemeyi seviyorlar. Dünyaca ünlü bir mutfakları olmasa da kendilerine özgü yemekleri var.

Bunlardan ikisini sizinle paylaşacağız;

Gazpacho, içerisinde ki olmazsa olmazın domates olduğu, zeytinyağı , biber ve bolca sirkeyle yapılan bir çorba. Bu çorba bildiklerimizin aksine soğuk olarak tüketiliyor. Damak tadımızın alışkın olmamasına karşın sıcak ispanya günlerinde tüketilebilecek sağlıklı bir tercih.

Tortilla, Türkçede ‘’ispanyol omleti’’ anlamına gelir. Aslında kahvaltılarda tükettiğimiz patatesli yumurtaya çok benzeyen tortilla, İspanyollar tarafından diğer öğünlerde ana yemek olarak servis ediliyor. Protein ve karbonhidrattan oluşan içeriği yüzünden, tüketileceği zaman yanında ekmek  yememeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Yanına güzel bir salata tercih ettiğiniz de ise çok dengeli ve sağlıklı bir öğün geçirmiş olabilirsiniz.

AMERİKA VE GELENEKSEL YEMEKLERİ

Evet bu ülkede yaşayan danışanlarımız için seçenekler oldukça bol ancak sağlıklı olması çok tartışılır. Amerika’nın geleneksel yemekleri denilince akla fast food, donut, baggel tarzı gıdalar geliyor. Gıdalar oldukça şekerli ve kimyasal madde içerdiğinden danışanlarımızın dışarıda seçecekleri gıdalar kısıtlanıyor. Hamburger tüketirken hazır gıda zincirleri yerine restaurantlarda yapılan 100g, 120g seçenekleri olan burger yerleri tercih edilmeli. Patates kızartması yerine ızgara sebze veya salata sipariş edilmelidir. Cola gibi gazlı içecekler oldukça yaygın, bunlar yerine mineralli su, maden suyu öneriyoruz.

 

Umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.