We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Mürdüm Eriği Ve 7 Faydası

Mürdüm Eriği Ve 7 Faydası

7 Madde ile Mürdüm Eriği Faydaları

  1. İnce kabuklu ve ceviz büyüklüğünde olan ve B grubu vitaminlerinden zengin bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde sinir sistemini korur ve strese dayanıklılığı arttırır.
  2. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde ise  bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir, hastalıklarla baş etmemize yardımcı olur.
  3. Östrojen hormonunu dengelediği bilinen mürdüm eriği, menopoz dönemindeki kadınlar ya da  regl düzensizliği yaşayan kadınlar için harika bir meyve seçeneğidir.
  4. Bakır, demir ve potasyum mineralleri, zengin lif ve su içeriği sayesinde spor sonrası tüketime en uygun meyvelerden biridir.
  5. Glisemik indeksinin düşük olması ve tam bir lif deposu olması mürdüm eriği tükettikten sonra uzun süre tok kalmayı böylece iştah kontrolünü sağlayıp daha kolay kilo kaybetmeyi sağlamaktadır.
  6. Taze haliyle tüketilebilen  kuru halde de diyetlerde sıkça kullanılarak bağırsak hareketlerini hızlandırmaya ve bağırsak sağlığını korumaya yardımcıdır.
  7. Mor renkli bir meyve olduğundan, mor rengi veren antosiyanin pigmenti açısından zengindir. Antosiyaninler, antioksidan sınıfı içerisinde değerlendirilen, etkisi tam anlaşılamamış olsa da, kalp sağlığı için oldukça faydalı olduğu kabul edilen, kolesterol seviyelerini dengelemeye yardım eden ve yaşlanma geciktirici (antiaging) etkilere sahip bileşiklerdir.

100 gram mürdüm yaklaşık 60-75 kcal arası kalori değerine sahiptir. Bu özelliği ile ara öğünlerde 3-4 adet mürdüm eriği yanında yağlı tohumlardan ceviz ya da fındık ile harika ikili oluşturacak, az kalori alarak uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır !