We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

METABOLİZMA HIZI NEDİR? METABOLİZMA HIZINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

METABOLİZMA HIZI NEDİR? METABOLİZMA HIZINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Metabolizma Hızı nedir?

Bazal metabolizma hızı(BHM), fiziksel olarak tamamen dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır.
“Su içsem yarıyor, benim metabolizmam yavaş” der pek çok kişi… Gerçekten metabolizması yavaş mı, yoksa bunu bir bahane olarak mı öne sürüyor, önce bunun farkında olmak lazım.
Metabolizmayı etkileyen etmenler nelerdir?

Metabolizmayı etkileyen etmenler :

Yaş
Cinsiyet,
Hormonal durumlar
Menopoz durumu
Kişinin egzersiz seviyesi
Geniş zamanlı beslenme durumu
Kalıtımsal özellikler
Vücut yağ ve kas yüzdeleri
Metabolik hastalık, ateşli hastalıklar
Bütün olarak bu veriler, metabolizma durumunun değerlendirilmesinde etkendir.
Yaş ve metabolizma arasındaki ilişki
Yaşın ilerlemesiyle birlikte metabolizma hızı yavaşlamaktadır. Yaş ilerledikçe menopoz gibi hormonal etkilerin yanında; yağ yüzdesinin artması, fiziksel aktivitenin gençliğe gore çoğu zaman azalması gibi birçok faktör etkilemektedir.

Metabolizma üzerindeki genetik etkiler

Ailesinde fazla kilosu olan, genetic olarak obeziteye daha yatkın olan kişiler kilo almaya daha yatkındırlar. Bu kişilerin genetic olarak metabolizmalaı dad aha yavaş çalışmaktadır.

Cinsiyet ve metabolizma ilişkisi
Erkeklerde kadınlara göre yağ oranı daha düşük, kas oranı daha yüksek olduğu için, erkeklerde metabolizma hızı kadınlara göre daha hızlıdır.

Yanlış diyet uygulamaları metabolizmayı yavaşlatıyor

Uzun süre kilo alıp vermek, sık sık diyet yapmak, yanlış diyetler uygulamak, kilo verip tekrar geri almak, şok diyetler uygulayarak hızlıca kilo kaybetmek, piyasada bulunan zayıflama suplemanlarını bilinçsizce uygulamak, diğer sağlıksız zayıflama yöntemlerini uygulamaki gibi faktörler sonucunda metabolizma hızı yavaşlamaktadır. Bu yüzden Diyetisyeninizin planladığı diyeti uygulamalısınız.

Vücut Yağ Yüzdesinin ideal aralıkta olması metabolizmayı olumlu etkiler

Vücut yağ yüzdesi artışıyla beraber metabolizma hızı da azalmaktadır. Metabolizma hızının ideal şekilde çalışmasını sağlamak için ideal kiloda bulunmak, vücut yağ yüzdesinin normal aralıkta olmasını sağlamak çok önemlidir.

Metabolik Hastalıklar metabolizma üzerinde etkili

Hipertermide(vücut ısısının yükselmesi) , ateşli hastalıklarda ve hipertiroidide metabolizma hızı artarken; hipotermi (soğuğa maruz kalma) ve hipotroidide metabolizma hızı azalmaktadır.

Bazal Metabolizma Hızınız Yavaşsa…

Vücut analiz cihazlarında metabolizma hızının ne derece hızlı çalıştığını görmüş oluyoruz. Eğer kişinin metabolizma hızı yavaş ise,siz kendi kendinize dikkat etseniz bile kilo alabilmenize veya diyet yapsanız da çok yavaş kilo vermenize sebep olmaktadır. Metabolizma hızınız göz önüne alınarak planlanmış bir beslenme program ile zayıflamaya başladığınız takdirde kilo vermeniz daha kolaylaşacak ve ayrıca diyette ağırlık kaybının ne hızla olacağını da tahmin eder ve hayal kırıklığına uğramazsınız.
Bilinçsiz şekilde kilo vermek, şok diyetler uygulamak, bitkisel diye satılan sağlıksız suplemanları kullanmak, sık kilo alıp vermek metabolizmanızı bozmaktadır. Bu yöntemlerden uzak durmalı, Diyetisyen kontrolünde diyete başlamalısınız.