We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Menopoz Dönemi İçin 8 Beslenme Tüyosu

Menopoz Dönemi İçin 8 Beslenme Tüyosu

Menopoz döneminde bayanlardaki kaçınılmaz sorun kilo problemi oluyor. Bu dönemde sizler için yapabileceğiniz beslenme tüyolarını ele aldık. Menopoz dönemi için 8 beslenme tüyosuyla kilo problemine engel olabilirsiniz!

Menapoz Dönemi İçin 8 Beslenme Tüyosu

Kadınların yaşamında önemli bir dönem olan menopoz dönemini daha konforlu geçirmeleri için beslenmede dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için sıraladık:

  • İdeal kilo korunmalı

Bu dönemde yaşla birlikte azalan kas kütlesi, artan yağ miktarıyla metabolizmada yavaşlama başlar. Metabolizma hızının yavaşlaması ve hormonal değişikliklerden dolayı genellikle karın, kalça bölgelerinde yağ depolanması sonucu kilo alımı gerçekleşebilir. Bu dönemde daha dikkatli beslenmeli, ideal vücut ağırlığı korunmalıdır. Kilo artışına engel olmak için hormonal dengesizliklere karşı egzersiz ve doğru beslenme programı uygulamalısınız. Doğru beslenmeyi öğrenmek, detsek almak için diyetisyene danışabilirsiniz.

  • Günlük kalsiyum alımı önemlidir

Menopoz döneminde idrarla birlikte kalsiyum atımı artar ve bağırsaklardan da kalsiyum emiliminde azalmalar gözlenir. Tüm bu nedenlerle birlikte diyetle yetersiz kalsiyum alınması kemik kaybına neden olabilir. Bu ne demektir? Alınan kalsiyumun bağırsaklara geçişi engellenir. Bu yüzden kalsiyum miktarına dikkat edilmeli, yeterli tüketimi sağlanmalıdır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte günde 3-4 porsiyon süt/yoğurt grubu besin tüketilmelidir. Bir bardak süt, bir bardak kefir, bir dilim peynir 1 porsiyon süt / yoğurt grubu anlamına gelmektedir.

  • Basit şeker yerine kompleks karbonhidrat tüketmeli

Kompleks karbonhidrat ne demektir? Bu dönemde vücuda enerji sağlamak dışında bir etkisi olmayan basit karbonhidrat olarak adlandırılan bal, reçel, çay şekeri, glukoz şurubu içeren ürünler yerine kompleks karbonhidrat dediğimiz tahıllar, kuru baklagiller, lifli sebzeleri tüketmek daha doğru olacaktır. Böylelikle vitamin, mineral ve posa alımına da katkı sağlanmaktadır.

  • Meyve ve sebze tüketimi arttırılmalı

Posa bakımından zengin olduğu kadar vitamin, mineral ve fitokimyasallar bakımından da zengin olan meyve ve sebzelerin tüketimi yaşamın her döneminde olduğu gibi menopoz döneminde de çok önemlidir. Her gün ortalama 3 porsiyon meyve, her öğün salata ve ana öğünlerden en az birinde sebze yemeği tüketmeye özen gösterilmelidir.

  • Soyadan faydalanılmalı

Soya ürünleri kolesterolün düşürülmesinde, kemik yapısının güçlendirilmesinde ve menopozla gelen sıcaklama ataklarının azaltılmasında etkili olduğundan beslenmede yerini almalıdır. Soya fasulyesinden salata yapılabilir; yemeklere eklenebilir. Soya kıyması veya tofu öğünlerde kullanılabilir. Ara öğünlerde soya sütü içilebilir.

  • Haftada 2-3 gün balık tüketilmeli

Menopoz döneminde, omega 3 kaynağı olan balığı vazgeçilmezlerimiz arasına koymak gerekir. İçerdiği omega 3 sayesinde kemik- eklem yapısına etki ederek menopozla gelen osteoporozu önlerken, kan lipit düzeylerimizde de olumlu yönde sonuçlar elde edilir. Hafatada 2-3 kez balık tüketmek unutulmamalı; buna ek olarak diğer omega 3 kaynağı olan besinler (ceviz, ayçiçek yağı, soya yağı, ay çekirdeği, badem, keten tohumu ve fındık) de tüketilmelidir.

  • Tuz tüketimi azaltılmalı

Artan tuz tüketimi kan basıncına etki edip hipertansiyona ve kalp hastalıklarına neden olurken, idrarla kalsiyum atımını arttırarak da osteoporoza neden olur. Bu yüzden; dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da fazladan tuz tüketiminden kaçınmaktır. Tuz yerine baharat kullanımı arttırılabilir.

  • Su içmek unutulmamalı

İlerleyen yaşla birlikte susama hissinde azalmalar olur. Bu nedenle susama hissi oluşmasa bile sık sık su içmek alışkanlık haline gelmeli; günlük su tüketiminin en az 2 litre olmasına özen gösterilmelidir. Eğer su içmeyi unutan biriyseniz su hatırlatıcı uygulamaları telefonunuza yükleyebilirsiniz.

 

Umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.