We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

LAPSANG SOUCHONG ÇAYI NEDİR,LAPSANG ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

LAPSANG SOUCHONG ÇAYI NEDİR,LAPSANG ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Lapsang Souchong Çayı nedir ?

Lapsang Souchong; Çin’in Fujia eyaletinin Wuyi bölgesinde tüketimi yaygınlaşan bir çay türüdür.
Lapsang, diğer çay türlerinden fark; lapsang yapraklarının geleneksel olarak çam odunları ateşinde kurutuluyor olmasıdır. Bu yöntem sayesinde dumansı bir lezzet kazanması sağlanmıştır. Bu aromada bolca longifolen ve α-terpineol bileşikleri bulunmaktadır.

Bunların yanında lapsang çayı ile ilgili bir bilgi de PAH içerme oranlarıdır.

PAH: Polisiklik aromatik hidrokarbonlar ; petrol, kömür, katran, hava, su ve topraklarda kirlilik olarak bulunmaktadır.
PAH’lar yanan yakıtın yan ürünleri olarak, barbeküde ve ateşte pişen gıdalarda, sigara içerken oluşmaktadır. Yemeklerden de gelebilir. En yüksek PAH alımının kahvaltılık gevrekler, katı ve sıvı yağlar olduğu bilinmektedir. Bazı PAH’lar kanserojen, mutajenik ve teratojenik (doğumla bağlantılı olduğu bilinen kusurlar) olarak bilinmektedir.

Çaylardaki PAH miktarlarının kıyaslandığı bir çalışmada lapsang souchong ve mate çayının en yüksek miktarda PAH içerdiği ve bunun işlenme şekilleriyle açıklanabileceği belirtilmiştir. (Lapsang souchong Çam odunları üstünde kurutulmakta, mate ise; güneş mate yaprakları ve kökleri yüksek sıcaklığa birkaç saniye maruz veya propan ateşi üzerinde kurtulmaktadır.) Ancak net bir sonuç için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Lapsang Souchong Çayının Tüketimi Nasıldır ?

Ev şartlarına en uygun şekilde; 20 g çay 2 L suda 10dk demlendiğinde PAH gözlemlenmemiştir. 30 dakika demlendiğinde bir miktar gözlemlenmiştir ancak miktarı Avrupa Birliğince yapılan PAH düzenlemelinde tahlil edilen tehlikeli miktarda olmadığı saptanmıştır. Tüm bunlara bakıldığında 10- 20 dk demlenip süzülerek tüketilmesinin en ideali olduğunu söyleyebiliriz.