We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

ŞOK DİYETLER NEDEN SAĞLIĞA ZARARLIDIR?

ŞOK DİYETLER NEDEN SAĞLIĞA ZARARLIDIR?

Bir an önce fazla kilo sorununuza çözüm bulmak mı istiyorsunuz? Aman dikkat! Fazla kilolarınızı kaybederken, sağlığınızı da kaybetmeyin!

Kısa sürede hızlı kilo vermek isteyen kişiler tarafından uygulanan ŞOK diyetler, bireylerin sağlığını pek çok açıdan bozmaktadır. Çok düşük kalori içeren bu diyetler; gazetelerde, dergilerde, internet sayfalarında, televizyonda ve daha pek çok yerde karşımıza sık sık çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse: ‘Karbonhidrat Diyeti’, ‘Manken Diyeti’, ‘Hollywood Diyeti’, ‘Sulu Diyet’, ‘Ev Kadını Diyeti’, ‘Kalça incelten diyet’, ‘Göbek eriten diyet’, ‘Şifalı Otlar Diyeti’ şeklindeki diyetler. Bunlar piyasada dolaşanların sadece çok küçük bir kısmıdır. hepsinin ortak yönü Sağlıksız olmaları ve pek çok hastalığa sebebiyet vermeleridir.

Bu tür diyetler pek çok yanlış unsur içermektedir. Örneğin: ‘Karbonhidrat Diyeti’nde sadece Karbonhidratlı besinler yer almaktadır. Fakat; şunu asla unutmayın: Tek yönlü beslenmek yanlıştır. Doğru olan; Besinlerle birlikte Karbonhidrat, Protein, Yağ, Vitamin ve Mineralleri gerektiği miktarlarda almaktır. Yani her bir öğün, bu 5 besin ögesini de yeterli miktarlarda içermelidir.

‘Göbek eriten diyet’, ‘Kalça incelten diyet’ şeklindeki cezbedici adları ile kişilerin ilgisini toplayan bu diyetler de; tamamen kandırmacadır. Unutulmaması gereken bir nokta daha: Diyetle bölgesel kilo vermek mümkün değildir. Bölgesel zayıflama, ancak diyetle birlikte uygulanan egzersizle sağlanacaktır.

Bu tarz ŞOK diyetlerin ortak özellikleri nelerdir?

Bireye özgü değildir.

Kısa sürede hızlı kilo kaybı vaat eden ‘sihirli – şok’ diyetlerdir.

Kişinin gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrol altında yapılmayan ‘ÇOK DÜŞÜK KALORİLİ’ diyetlerdir.

Monoton ve can sıkıcıdır.

Kişiye Yeterli ve Dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaz.

Gerçek kilo kaybı yerine sadece su kaybına neden olabilir (özellikle diüretik ilaçlar kullanımıyla).

Peki; Bu diyetleri uygulayan kişilerde ne gibi sağlık sorunları görülebilmektedir?

Baş ağrısı, sinirlilik
Konsantrasyon bozukluğu
Yorgunluk, uyuşukluk hali
Kalp çarpıntıları
Hipotansiyon (Düşük tansiyon)
Bulantı, kusma
Kabızlık, Diyare (İshal)
Karında şişkinlik
Safra taşları
Bayanlarda Menstrüasyon düzensizliği
Soğuğa karşı duyarlılık
Kuru cilt
Saç dökülmesi
Vücutta elektrolit dengesizliği
Yüksek Kolesterol
Ürik asit düzeyinde yükselme

Kişinin beslenme programı hazırlanırken ne gibi unsurlar göz önüne alınır?

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Boy ve Kilo
 • Bireysel Alışkanlıklar
 • Sağlık durumu
 • Kültür seviyesi
 • Eğitim durumu
 • Psikososyal Durum
 • Sosyoekonomik Durum
 • İş / Öğrencilik Hayatı gibi durumlar
 • Medeni Durum

Görüldüğü gibi; bireylerin beslenme programının hazırlanmasında pek çok öğe rol oynamaktadır. Yani; DİYET BİREYE ÖZELDİR! Bu yüzden gelişi güzel, sağdan soldan bulunan diyetleri uygulamak yerine Beslenme Uzmanınız tarafından hazırlanmış, SİZE ÖZEL beslenme programı ile en uygun ve sağlıklı şekilde kilo vermeniz mümkündür.