We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

KAKAONUN FAYDALARI NELERDİR?

KAKAONUN FAYDALARI NELERDİR?

>Hepimizin severek yediği kakao, 4-8 metre boyunda ebegümecigiller familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türüdür.

Kakao; Orta Amerika, Güney Amerika, Batı Afrika ve Türkiye de yetişmektedir. Tropikal iklime sahip olan ülkelerin tamamında artık bu bitkiyi görmek mümkün! Türkiye’de ise sadece sera yöntemi ile yetiştirilmektedir.

Kakaonun içeriğinde vitamin ve protein bulunmaktadır. İçerisinde yüksek miktarlarda antioksidan, yağında karbonhidrat, nişasta, şeker, protein, potasyum, magnezyum ve kalsiyum vardır. Tuz ve demir oranı da yüksektir.
İçerisinde bulunan vitaminler; A, D ve E vitaminleridir.
Kalorisi ise toz halinin 100gr’ı 228 kcaldir.

Kakaonun bileşiminde;

theobromine (%1-2)
kafein (%0.2)
protein (%18)
karbonhidrat (%40)
kakao yağı (%40-50) oranlarında bulunmaktadır.

Kakao özellikle içerdiği düşük oranlarda kafein ve theobremin sayesinde sağlığa faydalı kabul edilmektedir .

Kakaonun Kullanım Alanları :

Günümüzde birçok tatlının içeriğini lezzetlendiren ve üzerini süsleyen kakao evde pratikçe hazırlanacak olan çay ile de tüketilebilir. Kakao çayı için 1 fincan sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kakao koymak yeterli olacaktır. Çaya dileyen tatlandırıcı olarak sağlık açısından da doğru tercih olacak olan bal katılabilir. Haftada birkaç kez ara öğünlerde kakao çayı tüketilerek kalp- damar sağlığı açısından kakaodan bu şekilde faydalanılabilir.

Kakaonun En Sevilen Hali : Çikolata !

Kakao tanelerinden elde edilen en değerli ürün çikolatadır. Çikolata tüm yaş grupları tarafından beğeni ile tüketilen bir gıda maddesidir. Çikolatanın insan vücudu için sağladığı yararlar aşağıda sırayla özetlenmiştir:

Öksürük Düşmanı: İçerisinde bulunan kakao sayesinde çikolata, alerjiye bağlı öksürüklerin önlenmesinde etkili olur.

Güçlü Kemik ve Dişler:
Sütlü çikolata, kalsiyum, magnezyum ve florid içermesiyle kemik ve dişleri güçlendirmektedir. Fakat aşırı tüketildikleri zaman dişlerde çürümeye neden olduğu unutulmamalıdır !

Sağlıklı Cinsel Yaşam: Çikolata libidoyu yükseltmekte ve kadınlarda; adet öncesinde salgılanan hormonları arttırmaktadır.

Düzenli Uyku: Sinir sistemine fayda sağlayarak uyku düzeninize olumlu etki etmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Demirden zengin olan çikolata, bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadır.

Enerji Verir: Ekmekten daha fazla kalori içeren sütlü çikolata, 20 dakika içinde kan şekerinizi yükselterek, sizi canlandırmaktadır.

Kalp Dostu: Özellikle içerisinde antioksidan bulunan bitter (siyah) çikolata, kalp krizi riskini azaltır, kan pıhtılaşmasını önler, kolestrolü düşürür, damarları korur. Ayrıca çikolatanın kalp ve dolaşım sistemi için çok faydalı olduğunu ve çikolatanın içerdiği doğal bitkisel kristal bileşiklerin, kalp damarlarını tıkayan pıhtıları yok ettiğini belirtilmektedir .

Kanı Temizler: Küçük bir miktar siyah çikolata, aspirin ile aynı etkiyi yaparak kanınızı sulandırır, temizlenmesine yardımcı olur.

Stresi Önler: Çikolatadaki valerik asit sakinleştirici bir etki yaparak, rahatlatır.

Zindelik Sağlar: Beyninizin zevk bölgesini etkileyen çikolata, morali yükseltir.

Yaşlanmayı Geciktirir: İnsan vücudunun hücre seviyesinde yaşlanmasını ve yıpranmasını engelleyen, yavaşlatan, geciktiren roller üstlenen antioksidantlar açısından zengindir.

Kakaoyu Tüketmenin En Güzel Hali Olan Çikolatada Porsiyon Kontrolü !!!

Tüketim önerisi olarak bitter çeşidini tercih etmek ve çikolata tüketmeyi çok sevenler günde 2 kare parça, kilo kontrolüne dikkat edenler ise haftada 2-3 kez ara öğünde sade kahvenin yanınde yine 2 kare parça ekleyebilirler.

Bu porsiyonlar aşıldığı taktirde; kolesterolün yükselmesine, yağ ve şeker seviyesini artmasına, insulin direnci oluşmasına, kilo artışına, kan yağlarının dengesizliğine sebep olurken ayrıca sivilceye ve diş çürüklerine neden olduğu unutulmamalıdır !