We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

İştah Açan Ve İştah Kapatan Besinler

İştah Açan Ve İştah Kapatan Besinler

En çok merak edilen sorulardan birisi iştahımı nasıl açabilirim veya kapatabilirim? İştah açan ve iştah kapatan besinler yazısında her ikisini de ele aldık. Özellikle bilimsel çalışmaları bulunan besinleri yazımıza ekledik. İştah açan ve kapatan besinler yazısında birçok bilgi bulabileceksiniz.

İştah Kapatan Besinler

Sürekli iştah problemim var diyor ve iştahınızı kapatacak bir çözüm mü arıyorsunuz? Bu yazıda sizler için kanıtlanmış iştahınızı kapatacak besinleri inceledik. İştah kapatan besinler yazısında

 1. Yumurta

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan kaliteli protein kaynağı olan yumurtanın 1 orta boyunda 6 gram protein bulunmaktadır. 30-39 gram protein içeren 300 kalorilik bir kahvaltı, öğle yemeğine kadar olan açlığı bastırmaya yardımcı olur. Araştırmaya göre kahvaltıda bol protein almak gün içinde daha az kalori tüketmenizi sağlamaktadır.

 1. Kuruyemişler

Kuruyemişler içeriğindeki yağ, yüksek lif ve protein içeriği sayesinde tok tutucu özelliktedir. Günlük beslenmenize 1 avuç kuruyemiş ekleyerek iştahınızı bastırabilir, açlık hissinizi azaltabilirsiniz.

 1. Salata

İstediğiniz sebzelerle yapılmış bir kase salata içerdiği lif ve yüksek posa sayesinde mide de tokluk hissi yaratır. Ayrıca çiğneme süresi uzun olduğu  için mide de daha çok yer kaplayarak  doymaya yardımcı olur.

 1. Kepekli Besinler

Gün içerisinde tükettiğiniz B vitamininden zengin kepekli besinler tok tutucu bir yere sahiptir. Kalorisi az ve lezzetli bir tada sahip olan kepekli besinler glisemik indeksi düşük olduğundan kan şekerini yavaş bir şekilde yükseltir. Böylece iştah mekanizmanızda oynamalara neden olmaz.

 1. Peynir

Yüksek protein, kalsiyum ve B vitaminlerinden zengindir.  İçeriğinde yer alan proteinler iştahı baskılamakta yardımcı olur. Sabah kahvaltısında yumurta ve peyniri birlikte tüketmeniz gün içerisindeki iştahınızı dengeleyecektir.

 1. Yulaf Kepeği

Yulaf kepeği düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini çok yavaş yükseltir. Ani iştah ataklarını önlemekte ve tok tutucu özelliği sayesinde acıkmayı ertelemekte çok etkilidir.  Düşük glisemik indeksi sayesinde şeker metabolizmasının da dostu. Kan şekerini çok yavaş yükselttiği için ani iştah ataklarını önlüyor, geç acıkılmasını sağlıyor. Yulafın yapısındaki betaglukan suda çözünebilen bir liftir ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bitkisel bir protein kaynağı olan yulaf bu zengin lif içeriği sayesinde gün boyu zinde ve tok kalmanızı sağlayacaktır. Yulaf aynı zamanda kolesterolü düşürmek içinde oldukça yararlıdır. Süt veya yoğurdun içine koyarak tüketebileceğiniz yulafı özellikle kahvaltı veya ara öğünlerde tüketmek hem kendinizi zinde hissetmenizi hem de uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

İştah Açan Besinler

 1. Kırmızı biber:

Daha önce acı biber tükettikten sonra daha çok yemek yediğiniz oldu mu? Kırmızı biberin içindeki ‘capsaisin’ maddesi metabolizmayı hızlandırırken, vücut ısısını yükselterek enerji harcamanızı sağlamaktadır. Harcanan enerji nedeniyle tekrardan yeme isteği başlar ve farkında olmadan daha çok yemek yemenize neden olur.

 1. Hindistan Cevizi:

Son zamanların moda besini olan hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı iştah açan besinler arasında yer almaktadır. Sindirimi kolaylaştırıcı, ishal kesici, gaz söktürücü, iştah açıcı, bulantı giderici ve antiseptik özelliklere sahiptir.

3.Toz Tarçın:

Toz tarçın iştah açıcı, inflamasyona karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Hormonları çalıştırır,kan şekeri düzeyini dengeleyici bir özelliğe sahiptir.

 1. Mısır:

Glisemik indeks değeri yüksek olan besinlerdendir. Özellikle pişirildikten, haşlandıktan sonra glisemik indeksi daha da artmaktadır. Yendikten sonra açlık hissi uyandırır. Beslenme programınızda tüketimine dikkat etmelisiniz.

 1. Patates:

Glisemik indeksi en yüksek besinler arasındadır. Beyaz patatesin tüketim şekli ve miktarı kan şekerini etkilemektedir. Beslenme programınızda patatesi kızartmak yerine haşlayarak ve miktarına dikkat ederek tüketmelisiniz.

 1. Havuç:

Havucun kalorisi ve glisemik endeksi diğer sebzelere göre daha yüksektir. Pişirildikten sonra bu etki daha çok görüşmektedir. Bu nedenle acıktırıcı özelliği olan havucun öğünlerde miktarına dikkat ederek bulundurmanız gerekir. Özellikle pişirildiği zaman glisemik indeksi artar.

Umarım yazımız sizin için yararlı olmuştur. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.