We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

İDEAL KİLONUZU BİLİYOR MUSUNUZ?

İDEAL KİLONUZU BİLİYOR MUSUNUZ?

Bir kişinin ideal kilosunda olup olmadığını anlamak için bazı başlıca kriterlere bakmak gereklidir.
Biz, bize danışan kişinin ideal kilosunu vücut analizi cihazındaki ölçüm ile tayin ediyoruz. Danışanın kilosu nedir, ideal kilosu ile karşılaştırınca durum nedir? Yağ, kas, su miktarı ve yüzdesi nedir, bel kalca oranı nedir, hangi bölgelerinde daha fazla yağlanma söz konusu? gibi noktalar üzerinde ayrıntılı durmuş oluyoruz.
İdeal kilonuzu en kolay şekilde görebilmek için Beden Kitle İndeksinize bakabilirsiniz. Beden kitle indeksinin hesaplanması çok kolaydır.

Formül:

BKI (BEDEN KİTLE İNDEKSİ)
Kilo / (Boy)2 dir.

Örnek:

65 kg ağırlığında ve 1,65 m boyundaki bir kişinin beden kitle indeksini hesaplamak istersek:
BKİ = 65 / (1,65) 2 = 23,8 kg / m2 dir.
Beden kitle indeksinizin hangi değerler arasında olduğunu aşağıdaki tablo sayesinde görebilirsiniz. Nu örnekteki kişinin kilosu,

BKI’ne göre ideal aralıklarda yer almaktadır.
Beden kitle indeksi için ideal aralık 18,5 kg / m2 ile 25 kg / m2 arasıdır.

Kişinin ideal kilosunu görmek için beden kitle indeksinin kullanımı bazı durumlarda çok doğru bir sonuç vermeyebilir. Örneğin sporcularda kas yüzdesi çok daha fazladır ve bunun sonucunda kişi ideal kilosunda olmasına rağmen beden kitle indeksi çok yüksek gelebilir. İşte bu yüzden, kişinin ideal kilosunu ve obezite durumunu değerlendirirken biz sadece Beden Kitle indeksini değil, bel kalça oranını ve vücuttaki yağ yüzdesini de değerlendiriyoruz.

BEL/KALÇA ORANI

Bel/Kalça oranının Kadınlarda 0.8’den küçük, Erkeklerde ise 1.0’dan küçük olması gerekmektedir. Aksi halde kişide obezite hali söz konusudur, mutlaka diyet tedavisi uygulanmalıdır.

VÜCUT YAĞ ORANI

Vücuttaki yağ oranı yetişkin erkeklerde % 15-20’ in arasında, yetişkin kadınlarda ise % 25-30 arasında olmalıdır.Vücut yağ oranının; yetişkin erkeklerde % 25’in üzerinde, yetişkin kadınlarda ise % 35’in üzerinde olması halinde kişide OBEZiTE söz konusudur. Diyet tedavisi uygulanması gerekmektedir.