We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Domates Salçası Kanserden Koruyor!

Domates Salçası Kanserden Koruyor!

Domates Yoksa Domates Salçası

A, B, C vitaminleri ile potasyum, folik asitten de zengin olan domatesi mevsimindeyken bol bol tüketmeli. Mevsimi dışında da yemeklerde sık sık kullandığımız domates salçası, hem yemekler için muhteşem bir lezzet verici; hem de sağlığımız üzerinde çok faydalı.

Kansere Karşı Koruyucu Özelliği Nereden Geliyor?

Domatesin içerisinde bulunan ve insan vücudunun üretemediği Likopen isimli pigment, domateste %85 dolayında bulunur. Domatese kırmızı rengi sağlayan bu pigmenttir. Çok güçlü bir antioksidandır. Likopen bizi birçok kanser türüne ve kalp damar hastalıklarına karşı korur.

Likopen Domates Püresi ve Salçasında Daha Fazla!

Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, besinin içeriğindeki likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar. Örneğin domates püresi, domates salçası, ketçap veya pişmiş domates sosu tükettiğimizde, çiğ domatese göre daha fazla likopen alırız. Bunun sebebi; domatesin hem işlenmiş olması; hem de bir miktar yağ barındırmasıdır. Mevsimindeyken domatesi, mevsimi dışında ise domates püresi,domates salçası, pişmiş domates konservesi tüketmeye özen göstermeliyiz.

Mutfağımızdan Kırmızı Eksik Olmasın

Domates ve domates salçasını hemen, hemen her yemeğin içerisinde kullanabileceğimiz gibi; kahvaltıda söğüş olarak, menemen veya omlet şeklinde de tüketebiliriz. Öğle ve akşam öğünlerimizde de salatalarda yemeklerde sıklıkla kullanabiliriz.

Salça Alırken Etiket Bilgisine Dikkat!

Her besinde olduğu gibi salça satın alırken de etiket bilgisine dikkat edilmeli. Şeker ilaveli, katkı maddeli salçalar yerine doğal olanları seçmelisiniz.

 

İpek Ağaca Özger

Uzman Diyetisyen

 

Youtube / Instagram/ Facebook : Diyetisyen İpek Ağaca

Web Sitem : www.renklidiyet.com