We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Boy Uzatan Besinler

Boy Uzatan Besinler

Okul Öncesi Dönem, bu dönemde çocuklar 6 cm uzarlar.

Okul Çocukları Ortalama,  5-6 cm uzarlar.

Okul  çağındaki çocuklar yavaş ama sürekli bir gelişme gösterirler.

Bu dönemdeki çocukların beslenmesi,fiziksel gelişmeyi sağlamanın yanında, sağlığı korumayı da amaçlar.

Yukarıda belirtilen uzama miktarı ortalamadır. Çocuğunuzun büyüme ve gelişmesinin ilerlemesini doktorunuzla birlikte kontrol etmeniz önemlidir.

Bu nedenle tüketilmesi gereken besinlerin çeşit ve miktarlarına dikkat edilmesi gerekir.Büyümenin standartlara uygun olarak gerçekleşebilmesi için, çocukların enerji ve besin ögeleri gereksinimlerini yeterli düzeylerde karşılamaları gerekir.

Ergenlik ve Büyüme

Ergenlik dönemindeki çocuklar yılda ortalama 7-12 cm uzarlar.

Ergenlik boyunca  Kızlar 10-20cm, erkekler 20-30cm uzarlar

Kızlarda 16, Erkeklerde 18 yaş civarında,

Büyüme kıkırdaklarının  kapanması  ve hızlanan kemik olgunlaşması ile durmaktadır.

  • Bu dönemlerde çocukların beslenmesi ailelerinden farklı olmaz sadece enerji ihtiyaçları farklıdır.

Bu yeterli enerjiyi sağlamak için gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenmelidir .Şimdi bu besinler neler onlara bakalım…

1.Süt ve Süt Ürünleri

Sağlıklı beslenme programında çocuklarınızın sevebileceği kalsiyum, vitamin, mineral ve demir desteği olabilecek süt, probiyotik içeriği zengin yoğurtlar, milkshakeler ve kefir boyunun uzamasına destek olacaktır. Okul dönemlerinde beslenme çantalarında rahatlıkla ve kolaylıkla taşıyabilecekleri gün içerisinde kahvaltıda, fiziksel aktiviteden sonra kasları kemikleri güçlendirmek ve boyun uzaması için destek veren iyi bir besin ögesi grubudur.

2.Grup Et, Yumurta, Balık, Kurubaklagil Grubu

Bu grupta en çok çocukların tüketmek istemediği besin ögesi yumurta ve balıktır. Ancak yumurta anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağıdır.İçerisinde 6 gram kadar protein bulunmaktadır.

Pediatrics dergisinde yayımlanan araştırmada,

Ekvator’da ki yetersiz beslenen 6-9 ay aralığındaki 160 bebek üzerinde çalışma yapıldı.Gelişme geriliği gösteren alt gelir gruplarına mensup bebeklerden rastgele seçilen 60’ına 6 ay boyunca düzenli olarak günde bir yumurta verilerek, protein, demir, çinko, fosfor gibi maddeler açısından zengin bu gıdanın boy ve gelişim üzerindeki etkileri incelendi.Çalışma sonunda, gelişim geriliği gösteren bebek ve çocuklarda günde bir yumurta tüketiminin boy uzaması ve büyümeye olumlu katkı sağladığını tespit etti.

Balık ise, içerisinde bulunan folik asit sayesinde çocuklarda hafızayı güçlendirici ve aynı zamanda boy uzamasına destek verici etkiye sahiptir.

D vitamini ve protein açısından zengin olan somon ve ton balığı boy uzamasında etkili balıklardır.Ancak somon ve ton balığı yağlı bir balık türü olduğu için ebeveyinler pişirme yöntemine ve çocucuklarda tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Beyaz et grubunda olan tavuk ve kırmızı et içerisinde bulunan protein sayesinde çocuklarda kas gelişimi,doku gelişimi ve boy uzamasında önemli besin ögeleridir.

3.Grup Sebze ve Meyveler

A vitamini doku ve kemiklerin gelişmesine yardım eder. Kavun, greyfurt, papaya, mango, karpuz ve kayısıda bolca A vitamini vardır. Sebzelerden ise, havuç, nohut, kabak, brokoli, ıspanak, domates ve patateste bol miktarda A vitamini bulunur. Boy uzamasında önemli sebzelerdir.

      Kuru Meyveler

Soya ,soya fasülyesi Türklerin her ne kadar alışkın olmadıkları ve günlük yaşantısına kabul etmediği bir besin türü olsa da zengin protein içeriğiyle oldukça faydalıdır. Özellikle et ve tavuk tüketmeyen vejetaryenler için iyi bir besin kaynağıdır. Kemik gelişimi için içerisinde bulunan protein önemlidir. Bu sayede çocuklarda büyüme ve gelişmeyi destekleyici ve boy uzamasına katkı sağlayıcı bir etkiye sahiptir.

Sebze ve meyveler bol miktarda vitamin, lif, potasyum ve folik asit içerir. Özellikle kuru meyveler iyi bir kalsiyum deposudur ve boy uzamasında destekleyici bir özelliğe sahiptir.

4.Grup Tahıllar

Yulaf zengin bir protein kaynağıdır.Yulaf aynı zamanda iyi bir lif kaynağı    olduğu için sindirim sistemini güçlendirici ve kabızlık şikayetleri için iyi bir besin ögesidir.İçerdiği protein ve vitamin sayesinde  fiziksel aktiviteyle uğraşan ve gelişme çağındaki çocuklarda kas kütlesini artırıcı ve boy uzamasını destekleyici bir besin ögesidir.Çocukların beslenme programlarında kullanımı rahat olan yulafı boy uzamasına destek verecek olan süt ve yoğurt ile birlikte ve mevsim meyveleriyle ve kuru meyvelerle birlikte eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.Böylece raflarda içeriğini bilmediğiniz ürünlere gore kendiniz evinizde daha sağlıklı ve lezzetli çocuklarınız için bir öğün hazırlamış olacaksınız.

 

Umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.