We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Amarant Nedir?

Amarant Nedir?

BESLENME TRENDİ AMARANT

Bu sıralar trendler arasında olan amarant nedir? Neden amarant tüketmeliyiz? Hepsiniz yazımızda sizin için inceledik.

Amarant Nedir?

Sıkça adını duyduğumuz son dönemin beslenme trendi olan amarant aslında bir tür tahıldır. Eski yıllarda Aztekler tarafından bol miktarda tüketilen amarant, bir çok yerde ot olarak bilinmektedir. Bu bitkinin yapraklarını sebze,  kendisini  bitki ,tohumlarını ise yenilebilen bir tahıl olarak nitelendirebiliriz.

Yaklaşık 60 farklı türe sahip olan amarantın aynı zamanda çiçekleri ile boya sanayisinde de önemli bir yeri vardır.   

BESİN ÖGELERİNDEN ZENGİN VE TAM BİR PROTEİN DEPOSU!

Pek çok tahılda mevcut olmayan lizin aminoasidini içermesi, amarant’a “tam protein” kaynağı özelliğini kazandırmaktadır.

Amarant düşük aminoasite sahip ancak, lizin bakımından oldukça  yüksek olmasından dolayı kalp ve kansere karşı koruyucu  bir özelliğe de sahiptir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler içinde iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca lif içeriği yüksek olduğundan dolayı sindirim sistemini rahatlatıcı ve kabızlığa karşı güçlü bir etkiye de sahiptir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda,

Amarant’ın antikanser, antialerjik ve antihipertansiv özelliklerine ek olarak kolesterol düşürücü etkisinin olduğuna da işaret edilmektedir. Farelerde yapılan çalışmada amarantın HDL kolesterolde bir değişiklik oluşturmadığı ancak LDL kolesterolde düşürücü etki göstermesi nedeniyle toplam kolesterolde azalmaya neden olduğu bildirilmektedir.

Amarantın tohumlarının fitokimyasal bileşimi, hidrofilin antioksidan ve anti-infilamatuar aktiviteleri ve lipofilik besin maddeleri ve bunlar, özellikle kanser, kardiyovasküler hastalık, diyabet ve obezite gibi oksidatif strese bağlı hastalıkların riskini azaltmada potansiyel sağlık yararına nasıl katkıda bulunduğu araştırmaları hala devam etmektedir.

KİLO VERENLERİN YENİ BESLENME TERCİHLERİ OLAN KİNOA VE AMARANT BESİN DEĞERLERİ BAKIMINDAN  BENZERLER!

Kinoadan sonra en yüksek protein değerine sahip bir tahıl grubudur.Yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum fosfor ve bakır mineralleri  içerdiğinden dolayı  vücut gelişimi, dişler ve kemikler için önemli bir besin kaynağıdır. Ribofilavin B2 , niasin, B3, folik asit, A, C, E,K vitaminlerinden de zengindir. Gluten içermemesinden dolayı da çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği tahıl gruplarındandır.

Son yıllarda sadece normal diyetlerde değil çölyak hastalarına uygulanan diyetlerde de yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Nasıl Tüketebilirsiniz?

Sabah kahvaltılarınızda ya da ara öğünleriniz de  yulaf ezmesi yerine besin ögelerinden zengin amarantı tercih edebilirsiniz. Çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Tatlı olarak bisküvilerde, keklerde, kurabiyelerde ve pastalarınızda ve sütlü tatlılarda kullanabilirsiniz. Ara öğün sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Yüksek miktarda protein içerdiğinden dolayı  protein içeriği yüksek ara öğünleriniz arasında  bulundurabilirsiniz. Amarantı tavada hafifçe patlatabilir, bu haliyle müslilere, kahvaltılık gevreklere katabilirsiniz. Akşam yemeklerinde ya da öğlen yemeklerinde ki salatalarınıza ekleyebilir, haşlanmış sebzelerle ve baharatlarla karıştırıp biraz zeytinyağı ilave ederek tüketebilir ya da önceden haşlanmış nohut, yeşil mercimek vs ile karıştırıp yine sevdiğiniz baharatlarla, ince kıyılmış maydanozla harmanlayıp yiyebilirsiniz

Beslenme programınızda, sindirim sisteminizi rahatlatacak yoğurdunuza ve serin  detox içeceklerinize katabilirsiniz.  Veganlar ve vejeteryanlar içinde iyi bir tercih olan amarant protein ve lif içeriği yüksek olduğundan protein ihtiyacını fazla karşılayamayan bu grubun beslenmesi için önemli bir tercih olacaktır. Aynı zaman da emziren annelerde ve hamile bayanlarda içerdiği zengin folik asit ve protein değeriyle anne ve adaylarının beslenmesinde bulundurulmalıdır.

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.