We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

DİYETTE DOĞRU BİLİNEN 7 YANLIŞ

DİYETTE DOĞRU BİLİNEN 7 YANLIŞ

Diyet yapmak, sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak zayıflamak isteyen herkesin dileğidir.Diyet yaparken doğru sandığımız 7 yanlışı İpek Ağaca açıklıyor.

1.) Sabah aç karına içilen limonlu su yağları yakar.

YANLIŞ! Sabah içtiğiniz bir bardak ılık su bir miktar tokluk hissetmenizi sağlayabilir; ancak limon suyunu aç karnına içtiğinizde, asit düzeyinden dolayı midenize zarar vereceği gibi yağları yakıcı bir özelliği de bulunmamaktadır.

2.) Zeytinyağı kilo aldırmaz.

DEĞİŞKEN! Zeytinyağı kalp ve damar sağlığımız açısından sağlıklı olduğu için tercih etmemiz gereken yağların başında gelse de unutulmamalıdır ki zeytinyağı da olsa margarin de olsa bütün yağların 1 gramı 9 kkalori enerji verir ve zeytinyağı da fazla tüketildiği takdirde kilo almamıza yol açacaktır. Bu yüzden miktara dikkat!

3.) Diyet sırasında karbonhidratlarla proteinler asla karıştırılmamalıdır.

YANLIŞ! Sadece karbonhidrat ya da sadece protein üzerine kurulu diyetler kesinlikle sağlıklı değildir. Çünkü vücudumuzun yapıtaşı olarak proteinlere ihtiyacı olduğu kadar enerji sağlamak için de karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Aksine öğünlerinizi tüketirken tabağınızda hem protein hem de karbonhidratlara birlikte yer vermelisiniz, bu tip beslenme tarzı kan şeker düzeyinizin ayarlanmasında da oldukça etkilidir.

4.) Patates şişmanlatır.

DEĞİŞKEN! Patates her ne kadar sebze olsa da besin öğeleri açısından ekmek grubuna daha yakın olduğu için tüketilirken ekmek gibi düşünülmelidir. Glisemik indeksi yüksek olan patatesi tüketirken miktara dikkat etmeli; miktarda aşırıya kaçılmadığı sürece- ekmek grubu besinlerle denge sağlandığı sürece patatesi tüketerek de kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz.

5.) Ispanak demir yönünden çok zengin olduğundan diyet sırasında sık sık tüketilmelidir.

DEĞİŞKEN! Ispanaktaki demir miktarı yüksektir ancak ıspanaktaki demirin biyoyararlılığı kırmızı et, yumurta ya da kuru baklagiller kadar yüksek olmadığından aslında demir açısından iyi bir kaynak sayılmamaktadır. Ama vitaminler, mineraller ve posa içermesi bakımından oldukça sağlıklı bir besin olması açısından bakıldığında sık sık tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Tüm sebzeler aynı oranda tüketilmeli, çeşitlilik sağlanmalıdır.

6.) Kepek ekmeği zayıflatır.

YANLIŞ! Öncelikle bilinmesi gereken nokta kepekli ekmeğin kalorisinin beyaz ekmekten çok da farklı olmadığıdır. Bu sebeple diyet yaparken kalorisinin düşük olduğu düşünülerek kepekli ekmeği miktarına dikkat etmeden tüketmek size kilo verdirmek yerine kilo aldırabilecektir. Kepekli ekmek yüksek posa içeriği sayesinde hem sizde uzun süreli tokluk hissi sağlayacak, hem de kan şekerinizin dengelenmesini sağlayarak yemekten sonraki tatlı krizlerinizi önleyebilecektir..

7.) Maydanoz ve lahana suları zayıflatır.

YANLIŞ! Maydanoz ve lahana yüksek miktarlarda alındığında ya da suları kaynatılıp içildiğinde oldukça iyi ödem atıcı özellik gösterirler, dolayısıyla tartıya çıktığınızda 2-3 kiloluk kayıplarla yüzünüzü güldüreceklerdir. Ancak kilonuzdaki bu azalma yağ miktarınızdan değil de vücudunuzdaki sudan olacağı için aslında gerçek anlamda zayıflamış olmazsınız. Su kaybedilerek verilen kilolar gerçek değil; yanıltıcı kilolardır
Kalıcı şekilde kilo vermek için Diyetisyen eşliğinde SİZE ÖZEL planlanan sağlıklı beslenme programı ile kilo vermenizi öneririz.